Mikrouzņēmuma dibināšana

Vēlies pats plānot savu laiku? Gribi pelnīt vairāk un būt pats sev priekšnieks? Uzņēmuma dibināšana palīdzēs Tev iegūt visus šos labumus un vēl vairāk. Viss, kas vajadzīgs, lai nodibinātu mikrouzņēmumu ir nedaudz brīvs laiks, pāris desmiti eiro un iedvesma. Šī nodokļa maksāšanas forma paredz, ka uzņēmējdarbības veicējam ir jāiemaksā Valsts kasē 15% no apgrozījuma (visas kontā ienākošās naudas), maksājumu veicot 4 reizes gadā. Praksē tas ir vienkārši un finansiāli izdevīgi pakalpojumu sniedzējiem, kam nav jāveic lieli pirkumi ražošanas līdzekļu nodrošināšanai.

Kurš var kļūt par mikrouzņēmumu?

Termins “mikrouzņēmums”nav īsti korekts, jo apzīmē nodokļa maksāšanas formu, savuārt pati uzņēmējdarbības veikšanas forma var būt ļoti atšķirīga. Saskaņā ar Mikrouzņēmuma nodokļa likumu par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju (MUN) var kļūt kļūt (a) individuālaias uzņēmums, (b) individuālais komersants, (c) zemnieku saimniecība, (d) zvejnieku saimniecība, (e) fiziska persona, kas reģistrēta VID kā saimnieciskās darbības veicēja vai (f) sabiedrība ar ierobežotu atbildību.

Lai VID apstiprinātu tavu vēlmi kļūt par MUN maksātāju pieteikuma iesniedzējam ir jāatbilst šādiem kritērijiem:

  • apgrozījums gada laikā nedrīkst pārsniegt 100 000 EUR;
  • darbinieku skaits nedrīkst pārsniegt 5;
  • viena darbinieka mēneša ienākums nav lielāks par 720 EUR;
  • dalībnieki fiziskas personas.

Ja apgrozījums 12 mēnešu laikā pārsniedz 50 000 eiro, uzņēmējdarbības veicējam ir pienākums obligāti reģistrēties kā PVN maksātājam (skat. Pievienotās vērtības nodokļa likumu). Par PVN maksātāju ir jārēģistrējas arī tad, ja pakalpojumi tiek sniegti ārzemēs.

Svarīgi – ja darbojoties kā MUN tiek pārkāpts kaut viens no iepriekš minētajiem kritērijiem (alga,apgrozījums, darbinieku skaits), tad par pārsniegumu būs jāmaksā paaugstināta procentu likme (20%) un no nākamā gada 1. janvāra tiks zaudēta iespēja būt par MUN maksātāju.

Mikrouzņēmuma dibināšana – instrukcija

Ja šobrīd jau veicat komercdarbību un vēlaties kļūt par MUN maksātāju, pārlasiet MUN likumu un rakstiet iesniegumu VID (var iesniegt arī elektroniski). Turpinājumā aplūkosim scenāriju, kad tiek dibināts jauns uzņēmums (SIA), kas vienlaicīgi arī vēlas kļūt par MUN maksātāju.

Uzņēmuma dibināšana Latvijā šobrīd ir kļuvusi salīdzinoši ļoti vienkārša. Dibinot mazkapitāla SIA, (pamatkapitāls mazāks par 3000 EUR) nav vajadzīgs apliecinājums no bankas par apmaksāto pamatkapitālu, pietiek ar ķeksīti 4. veidlapā, ka nodoklis ir nomaksāts. To var paveikt gan klātienē (apmeklējot Uzņēmuma reģistru), gan attālināti (parakstot dokumentus ar eparakstu).

Neskatoties uz to, kuru no variantiem Tu izvēlēsies, lai nodibinātu viena īpašnieka mazkapitāla SIA Tev būs jāiesniedz šādi aizpildīti dokumenti:

  • SIA dibināšanas līgums (1 eks.);
  • 4. veidlapa (pieteikums kapitālsabiedrības ierakstīšanai komercreģistrā) (1 eks.);
  • valdes paziņojums par juridisko adresi (1 eks.);
  • mazkpaitāla SIA dibināšanas lēmums (1 eks.);
  • statūti (1 eks.);
  • dalībnieku reģistra nodalījums (1 eks.);
  • īpašnieka piekrišana juridiskās adreses reģistrācijai (ja vien Tu pats neesi īpašnieks) (1 eks.).

Papildus tam jāiesniedz:

  • Kvīts par valsts nodevas samaksu par reģistrāciju (1 eks.);
  • Kvīts par reģistrācijas sludinājumu laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” (1 eks.);

Abas šīs nodevas vari apmaksāt gan no savas internetbankas vai bankas filiālē, gan turpat uz vietas Uzņēmuma reģistrā, taču ir svarīgi, lai tas būtu atspoguļots arī 4. veidlapā 13. punktā (pievienotie dokumenti).

Dibinot viena īpašnieka mazkapitāla SIA, pamatkapitālu bankā vari apmaksāt pirms uzņēmuma reģistrācijas (tiks atvērts pagaidu konts) vai jau pēc uzņēmuma reģistrācijas (šobrīd populārākais variants). Tiesa, lai arī Uzņēmumu reģistrs pieļauj abus variantus vismaz formāli pareizi tas nav, jo (a) dalībnieku reģistra nodalījumā ir jānorāda datums, kurā apmaksāts pamatkapitāls un (b) iesniedzot dokumentus 4. veidlapā ir jāapliecina, ka pamatkapitāls ir apmaksāts.

Praksē uz šīm niansēm mazkapitāla SIA gadījumā tiek pievērtas acis, bet, ja vēlies, lai visi papīri būtu 100% kārtībā, tad pamatkapitālu apmaksā pirms uzņēmuma reģistrācijas (Svarīgi – izvēloties šo variantu, dokumentiem jāpievieno arī bankas izziņa par pamatkapitāla apmaksu un tas ir jāieraksta arī 4. veidlapas 13. punktā). Ja uz banku dosies pirms uzņēmuma reģistrācijas, pārbaudi lursoft.lv vai tevis izvēlētais firmas nosaukums jau nav aizņemts.

Saskaņā ar LR likumdošanas prasībām paraksts uz 4. veidlapas un dalībnieku reģistra nodalījuma ir jāapstiprina notariāli. Tu to varēsi izdarīt uz vietas Uzņēmuma reģistrā (maksas pakalpojums ) vai pie kāda cita notāra. Ja izvēlies visu darīt Uzņēmuma reģistrā, ņem vērā, ka tagad šis pakalpojums ir jāpiesaka UR jau iepriekš.

Kur atrast iesniedzamos dokumentus ?

Visas veidlapas vari atrast:

  • Uzņēmuma reģistra mājas lapā (nepilnīgi aizpildīti, atsevišķās vietās jālabo, ja gribi, lai uzņēmumu sauc SIA, nevis sabiedrība ar ierobežotu atbildību);
  • grāmatvedības firmās (cena no 40 EUR – 100 EUR);
  • tepat (pareizi aizpildīts paraugs 1 īpašnieka mazkapitāla SIA (mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs) reģistrācijai.) Pēdējo reizi iesniegts 2016. gada vasarā.

Mikrouzņēmuma dibināšanas izmaksas

Kopējās izmaksas – valsts nodeva par reģistrāciju, valsts nodeva par reģistrācijas sludinājumu Latvijas vēstnesī, Uzņēmuma reģistra notāru apliecinājums uz 4. veidlapas un dalībnieku reģistra nodalījuma = 49,79 EUR.

Papildus izmaksas – pamatkapitāls un bankas komisijas par konta atvēršanu un uzņēmuma komplektu (ja tāds tiek izvēlēts). Orientējoši 10 – 30 EUR.

Apsveicu – Tu to esi paveicis. Uzņēmums ir nodibināts. Pēc dokumentu iesniegšanas atbildi saņemsi 5 darba dienu laikā. Atsevišķs iesniegums VID nav jāraksta, jo tavs pieteikums MUN statusa iegūšanai jau ir iekļauts 4. veidlapā.

Kur konsultēties par uzņēmuma dibināšanu?

Vēlies dibināt uzņēmumu, bet ir vēl neskaidri jautājumi? Konsultējies ar Valsts ieņēmumu dienestu (par nodokļu maksāšanu) vai Uzņēmumu reģistru (par uzņēmuma dibināšanu). Abām iestādēm ir arī savi konsultatīvie telefoni, bet atsaucīgāki parasti ir tieši Uzņēmuma reģistra speciālisti.

Ņem vērā – nodibināt uzņēmumu ir viegli, bet mazkapitāla SIA grāmatvedības uzskaite ir jāveic tāpat kā jebkuram citam SIA, t.i. dubultā ieraksta sistēmā. Lai nerastos problēmas ar VID, atrodi sev grāmatvedi. To cenas sākas no 30 eiro mēnesī (ārpakalpojums), bet konkrētas izmaksas atkarīgas no tava darbības vēriena. Sasniedzot noteiktu slieksni izdevīgāk ir pieņemt grāmatvedi uz pastāvīgu laiku.

Papildus informācija

Mikrouzņēmuma dibināšana ļaus tev saņemt savā kontā līdz 720 eiro mēnesī, taču Tu nevarēsi saņemt atvieglojumus par apgādājamām personām. No tevis samaksātajiem nodokļiem 65% tiks ieskaitīti valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kontā. Ja strādā viens un apgrozījums ir liels, iespējams, ka tavas sociālās iemaksas būs augstākas nekā pašreizējā darba vietā (vērts pārbaudīt).

Tev vienlaikus var piederēt tikai viens mikrouzņēmums, taču Tu vari strādāt vairākos. Pēdējā gadījumā algas nodokļa grāmatiņai ir jāatrodas vienā no uzņēmumiem, bet pārējie ir jāinformē, ka grāmatiņa atrodas tajā. Tajā pašā laikā Tu nevari strādāt mikrouzņēmumā un nodokļa grāmatiņu iesniegt citā uzņēmumā, lai saņemtu atvieglojumus (tas ir aizliegts).

Attiecībā uz MUN maksātājiem ir paredzēti stingrāki ierobežojumi un ir mazas iespējas norakstīt citus izdevumus uz uzņēmuma rēķina, jo vairumā gadījumu katram no tiem ir jānorāda patiesais labuma guvējs. Tajā pašā laikā Tu varēsi sev vai darbiniekiem apmaksāt izdevumus, kas saistīti ar kvalifikācijas celšanu, komandējuma izdevumus un ierobežotā apmērā arī izmaksas par degvielu (līdz 57 EUR mēnesī). Jebkādi citi bonusi – prēmijas, dāvanas, veselības apdrošināšana, iemaksas privātajos pensiju fondos u.t.t. var būt, taču tos sniedzot Tu nedrīksti pārsniegt jau pieminēto 720 eiro/mēnesī slieksni.

Labā ziņa – MUN SIA īpašnieks var izņemt no uzņēmuma vairāk par 720 eiro mēnesī ar dividenžu palīdzību. To var veikt tikai pēc gada pārskata nodošanas, ar attiecīgu valdes lēmumu. Gadījumos, kad pamatkapitāls nesasniedz 3000 eiro, pirms dividenžu izmaksas ne mazāk kā 20% no peļņas būs jāiemaksā uzņēmuma pamatkapitālā (nepārsniedzot 3000 eiro). Plašāk par dividendžu saņemšanas iespējām vari uzzināt Komerclikuma 161.. 162. pantā, taču pirms to prakstiski veikt ir vēlams konsultēties ar grāmatvedi vai nodokļu konsultantu.

Svarīgi – valdība visu laiku mēģina ieviest dažādas izmaiņas attiecībā uz MUN maksātājiem. Vairāki priekšlikumi jau ir izgāzušies, līdz ar to atliek tikai sekot tam, kas notiks tuvākā nākotnē, bet nevajag īpaši par to satraukties. Drošajiem pieder pasaule. Ja Jums ir ideja, rīkojieties tagad.

313 replies on “Mikrouzņēmuma dibināšana”

Lapā ir teikts, ka pareizi aizpildītu veidlapu var atrast “tepat”.
Kur tieši tas būtu?

Mēģinu atrast to linku uz formām par kuru ir runāts te. Nav viņš skaidri iezīmēts. Varbūt varētu norādīt precīzu vietu tai pogai vai formām?

Lai dabūtu dokumentus jāuzspiež uz vienas no tām pogām tekstam pa vidu. Es uzspiedu un iekšā ir 7 dokumenti + instrukcija. Tur atliek vien pamainīt vārdus un viss ok. Iepriekš apzvanīju dažas grāmatvedības firmas un katrā par uzņēmuma dibināšanas dokumentu noformēšanu prasīja no 50 eiro uz augšu. Vēl neesmu iesniedzis visu uzņēmumu reģistrā, jo pētu vai izdevīgāk nesanāk visu iesniegt ar elektronisko parakstu, bet paši dokumenti izskatās ok.
P.S. Naudu pirmajai iemaksai var aizņemties no vecākiem, draugiem vai pa dārgo no kāda iekš http://www.crediti.lv (ātrie kredīti).

Gribēju painteresēties saistībā ar juridiskās adreses reģistrēšanu citā adresē.
Vai pietiek ar “Citas_personas_piekrišana_juridiskā_adrese_cita” blankas aizpildīšanu un parakstīšanu(adrese pieder 1. pakāpes radiniekam – tēvam. Pats esmu deklarēts citur) vai tomēr nepieciešams notariāls apstiprinājums šim parakstam?

Sveiks, Valdi ! Nav vajadzīgs notariāls apstiprinājums, pietiek ar parasto veidlapu (skat. dokumentos). Pieļauju, ka Tev uzvārds ir tieši tāds pats kā tēvam. Ja šaubies, piezvani uz Uzņēmumu reģistru, bet no prakses, tieši nesen viens piereģistrēja uzņēmumu mātes dzīvoklī. Notāra apstiprinājums netika prasīts. Veiksmi uzņēmējdarbībā. Atraksti kā gāja pēc tam.

Sveiki!
Gribēju jautāt vai jurediskā adrese der,ja tā ir mana deklerēta adrese un,ja (dzīvoklis) pieder pašvaldībai? Precīzāk-pagastam?

Sveiks, Artūr, reģistrējot uzņēmumu der gandrīz jebkura adrese. Lai reģistrētu pašvaldības dzīvoklī Tev būs jāsaņem piekrišana no pašvaldības. Apskaties veidlapu – Paraugs juridiskās adreses reģistrēšanai (ja nekustamā īpašuma īpašnieks ir juridiska persona) Uzņēmuma reģistra mājas lapā – ur.gov.lv/paraugi.html . Tas, vai pašvaldība piekritīs šādai sadarbībai būs atkarīgs no personīgajām attiecībām un īres līguma noteikumiem. Jebkurā gadījumā, mēģināts nav zaudēts. Ja pašvaldība atsaka, mēģini sarunāt kādu radinieku vai draugu.

Rīt jāiet pakaļ dokumentiem, kurus iesniedzu pagājušo nedēļ. Viss process no auto novietošanas līdz brīdim kad pārtraucu stāvvietas apmaksu pagāja nedaudz virs 20min.
Laipna meitene skaistām acīm, kura sēdēja pie notāriem ne tikai apstiprināja parakstus uz 4ās veidlapas, bet pieņēma arī pārējos dokumentus. 🙂
Bet ir vel jautājums: vai komandējuma izmaksas(dienas nauda vai pusdienošana) + alga var pārsniegt esošos 720EUR, vai tomēr alga+komandējums nedrīkst būt virs 720EUR?

Tāpat arī jautājums par degvienas norakstīšanu 57EUR apmērā? Kā to var juridiski noformēt?

Apsveicu, ar pāriešanu nākamajā līmenī, Valdi 🙂

Atbildot uz taviem jautājumiem:
1. komandējuma naudu vari maksāt. Tas iet ārpus 720 eiro. Jāmaksā saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 969 (12.10.2012.) “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, tas ir atļauts. (Ja interesē juridisks pamatojums, skat. – Mikrouzņēmuma nodokļa likuma 2. primpanta 2. apakšpunktu.)

2. Par darbinieka personiskā transportlīdzekļa izmantošanu darba vajadzībām var būt vienošanās darba līgumā vai arī var tikt noslēgts nomas līgums ar uzņēmumu. Kā to izdarīt pareizi prasi savai grāmatvedei(im).

Ieteikums – pēc uzņēmuma dibināšanas saglabā vēsu prātu un atrod grāmatvedi. Teorētiski vari iztikt bez un kvartāla atskaites iesniegt pats, taču gada beigās, kad būs jātaisa bilance vienalga vajadzēs grāmatvedi. Ja pa šo laiku kaut ko būsi salaidis dēlī un sāksi baidīties no vid, tad varēsi vainot tikai pats sevi. Labāk no paša sākuma visu darīt pareizi, vismaz, cik iespējams.

Bonuss – tā kā uzņēmumu nodibināji tikai tagad oktobra beigās, tad pirmo gada pārskatu, visticamāk, varēsi sniegt tikai 2016. gada sākumā, pieliekot 2014. gada beigas pie 2015. gada pārskata. Lai to izdarītu, ir jāiesniedz EDSā informatīvais ziņojums VID, ka tā taisies darīt. Tiesa, varbūt pirms tā darīt pārprasi VID konsultantam. Vienam uzņēmumam pirms 2 gadiem tā izdarījām un bija ok, varbūt tagad ir kādas izmaiņas.

Sveiki! Es nupat izlasīju jūsu detalizēto rakstu par mikrouzņēmuma dibināšanu!
Vēlējos pajautāt jums sekojošus jautājumus –
1. Vai dibinot uzņēmumu ir jābūt sasniegušam 18 gadu vecumu?
2.Ja mans pamatkapitāls, teiksim, būtu 1000 euro, vai man būtu pienākums maksāt PVN, Ienākumu nodokli un sociālais nodokli,ja mans uzņēmums specializēsies mazumtirzniecības lauciņā?

Sveiks, Viestur !
1. Jā, dibinot uzņēmumu ir jābūt 18 gadus vecam, jo pretējā gadījumā cilvēks vēl neskaitās rīcībspējīgs.
2. Pamatkapitāla lielumam nav saistības ar PVN maksājumu veikšanu. Dibinot, piemēram, sia Tu vari izvēlēties, vai vēlies arī kļūt par PVN maksātāju. Tiesa, lai to izdarītu ir jāatbilst vairākiem kritērijiem (palasi PVN likumu). Mazumtirdzniecības uzņēmumam diez vai būs izdevīgi kļūt par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju, jo nodoklis tiek maksāts no visas ieņemtās naudas. Piemēram, Tu iepērc preces par 1000 eiro, pārdod par 1300 eiro. 9% būs jāmaksā no visiem 1300 eiro. Kļūt par MUN maksātāju parasti izvēlas pakalpojumu sniedzēji, kuriem ir mazi izdevumi.

Liels paldies par vērtīgo informāciju! Ļoti noderēs 🙂

Man radās viens jautājums:

Tu mini, ka būs jāiesniedz 7 aizpildīti dokumenti. Lejuplādēju Tevis sagatavotās formas, bet tur neatrodu pašu pirmo Tevis nosaukto. Proti “SIA dibināšanas līgums (1 eks.)”

Saki lūdzu, kur to var dabūt?

Sveiks, Dāvi. Ir, ir tas dokuments, tikai nosaukts neprecīzi.
skat. 1 eurs_SiA_dibin_lig_aizpildits_LaiksBiznesam

Sveiki!
Vai juridiskās adreses statuss uzliek kādas saistības? Situācijā, ja uzņēmumam rodas kāda rakstura problēmas, var tikt uzlikts kāds apgrūtinājums norādītās adreses īpašumam?

Dokumenti ir ok, iesniegumu par MUN maksātāja statusu vairs nevajag.
Padoms gadījumos, ja ir vairāk nekā 1 dibinātājs. Uz 4. veidlapas bez pievilcīgo UR notāru paraksta neiztiksiet, taču varat ietaupīt uz Dalībnieku Nodalījuma Reģistra rēķina – sagatavojiet pilnvaru, kurā visi dibinātāji (arī tas, kurš tiek pilnvarots) pilnvaro vienu konkrētu cilvēku Dalībnieku Nodalījuma Reģistra parakstīšanai. Gadījumā, ja esat 5 dibinātāji, ietaupīsiet 28,44 EUR.
Tāpat, dibināšanas līgumā nepieciešams papildus punkts, kurā norādīta pilnvarotā persona no dibinātāju vidus bankas konta atvēršanai – Swedbankā prasīja, bet šajos paraugos punkta nav.

Jautājums: vai kādam bijusi pieredze ar dividendēm?

Sveiks, Tom, paldies par komentāru, noderēs tiem, kas taisās dibināt uzņēmumu kopā. Dokumenti paraugos tiešām ir sagatavoti viena dibinātāja vajadzībām.

Par dividendēm – izlasi komerclikuma 161., 162. punktu. Nekas sarežģīts tur. Standarta procedūra. Gada beigās pieņem lēmumu par gada pārskatu, peļņas sadali, pamatkapitāla palielināšanu (ja taisies izmaksāt obligāti vajadzēs) un citiem svarīgiem jautājumiem.

Kad visi papīri sakārtoti un nodokļus esi nomaksājis, vari skaitīt sev dividendes. Tikai jāpievērš uzmanība termiņiem, jo nodoklis par dividendēm jāmaksā vadoties pēc lēmuma pieņemšanas datuma, nevis tā, kad pats ieskaiti sev naudu. Ja gribi detaļās, prasi savam grāmatvedim (ei), uz to nevajag taupīt.

Sveika, Rūta, vienīgais ierobežojums varētu būt situācijā, ja Tu mēģini dibināt uzņēmumu patversmē vai kādā vietā, kur komercdarbību nav iespējams veikt. (palasi likumu “Par nodokļiem un nodevām”). Ja tas notiek un VID to atklāj, viņi var apturēt tava uzņēmuma darbību. Patversmes un citas nereālas vietas likumā definētas kā “riska adreses”. Ja darbojies likumīgi un norādīsi reālu adresi, kur iespējams veikt komercdarbību viss būs ok. Svarīgi tikai saņemt reālu parakstu uz piekrišanas veidlapas, jo par nepatiesu ziņu sniegšanu var iestāties visas likumā minētās sekas.

Ja uzņēmumam radīsies nopietnas problēmas, uzņēmuma dibinātāju varētu iekļaut riska personu sarakstā un viņš vairāk nevar dibināt uzņēmumus (skat. to pašu likumu).

Sveiki, vēlējos uzzināt 2as lietas:
1) vai drīkst no “MU” bankas konta ar karti noņemt skaidru naudu priekš vajadzībām X?
2) vai ir jēga sevi reģistrēt kā PVN maksātāju, ja ir nepieciešamība priekš uzņēmuma iegādāties biroja tehniku, telefonu vai ko citu, jo teorētiski jau pēc tam to PVN varētu dabūt atpakaļ, vai tomēr ar šo PVN maksātāju statusu tiek uzlikti vel papildus pienākumi, kuri uz PVN atgūšanas fona vairs neliksies tik rožaini?

Sveiks, Valdi, Tu vari noņemt naudu ar karti, ja darījumu atbilstoši iegrāmato (pakonsultējies pirms tam ar savu grāmatvedi). Attiecībā uz PVN, varu droši apgalvot, ka tiklīdz tu kļūsti par PVN maksātāju, tā VID interese par tevi kļūst n-tās reizes lielāka. Maksājot PVN tu vispirms samaksā nodokli, ņemot vērā iepriekšējo mēnešu rezultātus, un pēc tam valsts tev atmaksā nodokli atpakaļ. Tiklīdz parādās nepieciešamība valstij Tev, ko maksāt vai atmaksāt, tā pārbaudes ir krietni vien nopietnākas.

Ja plāno bieži iegādāties tehniku u.c. lietas, tad jāskatās, vai mikrouzņēmums vispār ir Tev piemērots. Jāskatās, protams, individuāli. Pašam jādomā.

Ja strādāju pilnu slodzi citā darbavietā bet vēlos paralēli tam dibināt SIA-mikrouzņēmumu, vai ir kādi pienākumi kas jādara ar esošo darbavietu un nodokļu grāmatiņu?

Sveiks, Pēteri, Tu vari turpināt strādāt savā darbā, taču paziņo savai grāmatvedei, ka to dari. Mikrouzņēmumu darbinieki/īpašnieki nesaņem neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādājamajiem. Nodokļu grāmatiņas ir atceltas. Pēc jaunās kārtības sanāk, ka Tev jāinformē VID (var arī elektroniski) par savu primāro darba vietu. Paskaties – http://www.laiksbiznesam.lv/algas-gramatinas-vairs-nebus-papira-formata vai labāk piezvani VID, ja gribi zināt sīkāk.

Ja ir noreģistrēts mikrouzņēmums, tad VID nav jāinformē par nodokļu grāmatiņas datiem, tie aiziet VID automātiski, kā arī darba vietā, kur strādā, uz EDS pienāk ziņas par izmaiņām darbinieka nodokļu grāmatiņu datos.

Vēlos noskaidrot, kā pareizi SIA, kas nav PVN maksātājs, var izrakstīt rēķinu par pakalpojumu sniegšanu juridiskai personai? Un kādēļ tas nav izdevīgs tieši tai juridiskajai personai?

Fiona, paņem jebkuru rēķinu, ko Tev sūta komunālo maksājumu vai mobilo sakaru operators un apskaties. Ja Tu neesi PVN maksātājs, tad izrakstot rēķinus atkrīt tās sadaļas, kur pieminēts PVN. Juridiskajām personām, PVN maksātājiem reizēm patīk labāk saņemt pakalpojumu no cita komersanta, kas arī ir PVN maksātājs, jo tas vienkārši ir lētāk.

Labdien!

Paslaik esmu reģīstrēts ka IK (individukais komersants) ar MUN statusu.
Vēlejos prasīt, ka pārreģistreties par SIA ?
Ko darīt ja pakalpojumi tiek sniegti ļoti reti, iespējams tikai dažās reizes gada, līdz ar to pastāv risks divas kvartāla atskaites iesniegt bez apgrozijuma ( pa nullem) un teoretiski MUN statusa zaudēšana ? bet ir vēlesanās SIA saglabāt.

Andri, Tev ir jādibina SIA, pašreizējos resursus vari ieguldīt jaunajā uzņēmumā. Kā to izdarīt, lasi iepriekš. Ja ir maz darījumi un pakalpojuma cena nav augsta, pierunā kādu radinieku vai draugu no tevis kaut ko nopirkt. Būs ko ierakstīt. Ja tavu pakalpojumu cena ir augsta un tas nav iespējams, domā citus variantus.

Ja esmu pieregistrejusi mazkapitāla SIA, bet gribu mainīt Juridisko adresi uz adresi kurā esmu deklarēta, vai tas ir iespējams?

kkkk, piezvani uz uzņēmumu reģistru un noskaidro. Juridiskās adreses maiņa ir salīdzinoši vienkārša un nav dārga procedūra. Deklarēties pie sevis vari, ja tā ir reāla adrese, kur tiešām var veikt uzņēmējdarbību, nevis lauksaimniecības zeme vai līdzīga nederīga vieta.

Sanita, Tu vari saglabāt dokumentus vienkārši uz sava datora darba virsmas. Nekāda īpaša programma šim mērķim nav vajadzīga.

Ieva, reģistrācijas dokumentus vari atvērt ar jebkuru arhivēšanas programmu – winzip, winrar. Katrai no tām parasti ir savs bezmaksas periods. Vari mēģināt arī programmu 7zip, meklē internetā.

Plānoju uzsākt komercdarbību, kas saistīta ar amatniecības izstrādājumu tirdzniecību privātpersonām. Mēģinu izlobīt, kura uzņēmējdarbības forma būtu visizdevīgākā. Ņemot vērā šādus faktus, rodas daži jautājumi: 1) Amatniecības izstādājumi tiks iegādāti no privātpersonām, kas nav ne IK ne PVN maksātāji. Citiem izejmateriāliem būs čeki. Rodas jautājums, kāds būs attaisnojuma dokuments priekš grāmatvedes par izdevumiem no amatniekiem-fiziskām perosnām? 2) Ja būšu vienīgā darbiniece un alga būs man 720 EUR, bet uzņēmuma peļņa būs lielāka- kā es varēšu izņemt pārējo nopelnīto naudu? Ja uzņēmumu dibinu, kā mikrouzņēmumu un esmu MUN maksātājs, vai ir kādi nosacījumi attiecībā uz statūtu kapitālu, obilgātajām rezervēm? 3) Tā kā ir nelielas priekšzināšanas grāmatvedībā, plānoju grāmatvedību kārtot pati, taču vai ir kāda noteikta virsgrāmatas forma Excel versijā? Vai varētu atsūtīt uz manu e-pastu? Un, vai Uzņēmumu reģistrs piedāvā grāmatvedības konsultācijas? 4) Vai ir kāda noteikta gada pārskata forma Mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem?
Paldies!

Eliina,
1. attaisnojuma dokuments būs līgums, kurā norādīts darījuma fakts, mērķis, summa. Tas vajadzīgs priekš VID, vari pakonsultēties ar viņiem.
2. Tev palīdzēs dividendes. Izlasi priekšpēdējo rindkopu, tur ir atsauces uz likumiem. Tāpat izlasi saraksti komentāros ar Tomu par šo jautājumu. Statūtus un obligātās rezerves varēsi mainīt vēlāk. Būs jāsniedz dokumenti UR.
3.Par grāmatvedību, ja pati vari tikt galā, apskaties Tildes Jumim bezmaksas versiju. Ekonomikas ministrijas mājas lapā agrāk varēja atrast vēl 2 – 3 programmas, ko var izmantot mikrouzņēmumi par brīvu. Uzņēmumu reģistrs nesniedz šāda veida konsultācijas, ja būs VID atsaucīgs konsultants varētu paskaidrot.
4. Gada pārskata forma SIA, kas ir MUN maksātājs parasti var iesniegt saīsinātā veidā. Ja pārzini grāmatvedību, skaties Gada pārskata likumu, ja, nē meklē grāmatvedi. Labāk samaksāt 30 – 100 eiro mēnesī, nekā pēc tam stresot par kļūdām un maksāt sodus.
P.S.
Kārtīgi izrēķini vai MUN statuss Tev būs izdevīgs. 9% un nākamgad jau 11% ir jāmaksā no apgrozījuma, t.i. visas naudas, kas ienāks tava uzņēmuma kontā, nevis tīrās peļņas. MUN parasti ir izdevīgs pakalpojumu sniedzējiem, kam nav vajadzīgi lieli materiālie ieguldījumi un ir mazi ikmēneša izdevumi. Ja vari iztikt gadu ar mazu algu, varbūt Tev labāk būtu taisīt parastu sia, saņemt minimālo algu un gada beigās lielāku summu izņemt dividendēs. No nākamā gada minimālā alga palielināsies uz 360 eiro mēnesī, šķiet palielināsies arī griesti neapliekamajam minimumam un atvieglojumiem par apgādājamajiem.

Liels paldies par informāciju! Tagad sāku domāt, ka man izdevīgāk laikam būtu reģistrēties kā IK, jo viss daudz vienkāršāk, bet vai tad es varu turpināt paralēli strādāt savā pamatdarbā, kur ir algas grāmatiņa un tiek maksāti visi nodokļi? Ja, jā, kādi nodokļi man kā IK ir jāmaksā budžetā?

Individuālajam komersantam nodokļi būs krietni augstāki – IIN + sasniedzot noteiktu slieksni arī sociālais nodoklis. Detalizēti prasi vid – 1898 ar IK maz saskare sanākusi pēdējā laikā.

Elīna, Tu vari turpināt strādāt savā pamatdarbā, bet kā IK bez MUN tev būs krietni vien augstāki nodokļi. Rekur viss jau smuki uzrakstīts – lvportals.lv/visi/e-konsultacijas/2270.

Sveiki,

Šobrīd esmu fiziska persona, kas veic saimniecisko darbību, un maksāju mikrouzņēmuma nodokļa likmi, jo ikmēneša ienākumi atbilst VID nosacījumiem. Tagad radusies iespēja dibināt SIA, tādēļ radušies jautājumi:

1) Vai dibinot atsevišķu SIA un, uzņēmumam sadarbojoties tikai ar pašnodarbinātajiem, es varu zaudēt savu mikrouzņēmuma statusu?
2) Kuri likumi regulē SIA darbību, ja uzņēmums sadarbojas tikai ar pašnodarbinātajiem?
3) Kā tiek noteikts Mazkapitāla SIA dibināšanas pamatkapitāla apmērs? Un ar kādu apmēru būtu jārēķinās manā gadījumā, ja SIA nodarbinātu tikai pašnodarbinātos?

Sveiks, Robert, izlasi Mikrouzņēmuma nodokļa likumu, tur ir visi ierobežojumi un nosacījumi, pie kuriem MUN maksātājas statusu var zaudēt. Nekādi īpaši noteikumi attiecībā uz pašnodarbinātajiem nav, bet, ja VID uzskatīs, ka nodokļa maksāšanas forma izvēlēta ar mērķi blēdīties (pazīmes uzskaitītas likumā), tad statusu vari zaudēt.
Par pamatkapitāla lielumu – vari izvēlēties, cik lielu gribi, no 1eur līdz bezgalībai. Parasti iesaku sākumā ielikt bišķi vairāk, lai ir vismaz pirmajā mēnesī no kā algu samaksāt.

Bet cik saprotu un lasīju ir..lv, ja nepārsniedz apgrozījumu gadā 7000 eur, tad nodoklis paliek tie 9% ?

Jā, Maikl, ja nepārsniedz slieksni 7000 eiro, tad būs tie paši 9%,. To arī pasaku pēdējā teikumā, bet uz tik mazu apgrozījumu nevajadzētu tiekties.

Labdien!
Man ir šāds jautājums. Ja 5 cilvēki ( neskaitot mani) ir vienojušies par mikro sia dibināšanu, vai es varu sagatavot un iesniegt dokumentus par šī sia dibināšanu. Vai arī man sevi jāuzrāda kā sia loceklim ar darba līgumu?

Dace, vari dibināt sia un būt tikai īpašnieks, to var atrunāt statūtos. Ja šaubies piezvani uz Uzņēmumu reģistru un/vai VID.

Labdien!
Cik lielas ir vispārējas izmaksas dibinot interneta veikalu?
Mūsu plāns ir sekojošs. Tātad mēs iepērkam preci no lētiem ārzemju veikaliem un pārdodam par mazliet dārgāku cenu šeit. Mēs esam divas potenciālās uzņēmuma dibinātajas. Kā tādā gadījumā mums jārīkojas? Cik lielam ir jābūt pamatkapitālam? Kāpēc mēs nevarat piemēram uzsākt to par kaut vai 100eiro?

Labrīt, Viktorija. Interneta veikals var tikt dibināts ar minimālām izmaksām, taču nodoklis ir jāmaksā no apgrozījuma, t.i. no visas naudas summas, kas ienāks Jūsu bankas kontā. Ja veidosiet veikalu pēc drop-shipping principa nodibināt veikalu ar 100 eiro būs krietni reālāk. Būtiski, lai pircējs maksā par preci ar priekšapmaksu, pretējā gadījumā varētu rasties problēmas ar naudas plūsmu un nodokļiem, jo SIA nodoklis ir jāmaksā, skatoties rēķina izrakstīšanas dienu, nevis naudas saņemšanas brīdi. Lai izdodas.

Sveiki! Vēlos uzdot jautājumu par mazkapitāla SIA-mikrouzņēmuma nodakļa maksātāju nodibināšanu, mazākumtirdzniecībā. (1 valdes loceklis, tas arī vienīgais darbinieks) Par reģistrāciju laikam ir viss skaidrs, bet nav skaidrs par atskaitēm (kādas vispār atskaites jāveic un vai vispār ir iespējams veikt grāmatvedības uzskaiti bez gramatvedības izglītību). Nav arī skaidrs kā pats sev no uzņēmuma kontā maksāt algu un kā rīkoties ja pēc dibināšanas nebūs iespējams nopelnīt uz minimālo mēnešalgu.
Paldies!

Sveiks, Andri, Tev būs jāmaksā nodoklis reizi ceturksnī (jāpārskaita uz Valsts Kasi). Jāiesniedz statistikas pārvaldē atskaites par savu darbību. Nākamā gada sākumā (līdz aprīlim) jāiesniedz gada pārskats. Paralēli pastāv vesela virkne formālu prasību un dokumentu, kuriem jābūt katrā uzņēmumā. Neieteiktu riskēt un sākumā visu kārtot pašam. Mēnesī ietaupīsi 50 – 100 eiro, pēc tam maksāsi krietni dārgāk, lai kāds visu saved kārtībā.

Algu no uzņēmuma konta varēsi maksāt no uzņēmuma internetbankas profila. Maksājuma uzdevumā norādi attiecīgo mēnesi, piemēram, darba alga par 2015. gada februāri. Ja pēc dibināšanas nebūs iespējams nopelnīt minimālo algu, tad jāmeklē cita nodarbošanās joma.

Labdien!

Vēlos reģistrēt savu kompāniju – netieku skaidrībā, vai ir nepieciešams vnk sia vai mikro sia.
Būšu nekustamā īpašuma aģente savā kompānijā. Varbūt būs vēl kāds 1-2 cilvēki.

Auto savs arī ir. Kā ir ar datortehniku un mob. varu to pirkt uz uzņēmuma vārda?
Bet tāpāt nodoklis jāmaksā no apgrozījuma summas.

Kādas ir būtiskās atšķirības starp sia un mikro sia.

Paldies!

Inga, pārlasi rakstu vēlreiz. Mikro sia nepastāv, ir sia, kas var reģistrēties kā mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Dibinot sia ar nelielu pamatkapitālu, tas tiek raksturots kā mazkapitāla sia. Atgriežoties pie būtības, nekustamā īpašuma aģentiem varētu būt izdevīgi kļūt par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju, ja vien apmierina algas limits – 720 eiro. Kompensācijām par sava auto izmantošanu mikro uzņēmumos ir stingri tēriņu limiti, ko nedrīkst pārkāpt.

Izlasot rakstu un komentārus, rodas prieks, ka ir vēl kāds, kas atbalsta jaunos uzņēmējus 🙂 Lai veicas!

Jā, un vēl papildus jautājums – vai varu būt īpašniece vienam mikro sia un otram mikro sia būt valdē ar paraksta tiesībām?

Paldies!

Inga, vienam cilvēkam drīkst piederēt tikai viens mikrouzņēmums. Strādāt vari vienlaicīgi vairākos, tās ir cilvēktiesības. Valdes loceklis ir darbinieks, līdz ar to problēmām nevajadzētu būt, bet es šādā variantā, visticamāk, pārlasītu MUN likumu. Nav nācies saskarties ar šādu variantu.

Sveiki! Vai 9% nodoklis jamaksa no izrakstito rekinu summas , vai ienakusas naudas bankas konta?
Jo var sie cipari atskirties dzive. Jautajums sekojoss radies man, jo ir aizdomas, ka var sarasties debitori un neienaks vispar planota nauda no visiem izrakstitajiem rekiniem . Ko darit?

Andri A., jāmaksā no izrakstīto rēķinu summas. Ja debitori nemaksā, konsultējies ar savu grāmatvedi un vid par iespējām atlikt maksājumus.

Labdien!
Šorīt iesniedzu dokumentus mazkapitāla SIA dibināšanai ar mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu. Tad nu pastāstīšu kā man gāja! 🙂
Pirmkārt, liels paldies par par patiešām ļoti noderīgo aprakstu un dokumentiem! Sākumā biju nolēmusi doties uz kādu juridisko biroju, lai man sagatavo visus dokumentus, jo man bija sajūta- jo vairāk lasu likumus, UR mājaslapas noteikumus, jo dziļākā purvā! Šķita, ka pati to izdarīt nevaru. Bet veiksmīgi “uzdūros” šai vērtīgajai mājaslapai! Vakar pusdienas laikā sāku visu rūpīgi lasīt, soli pa solim pildīt. Vakarā dokumenti bija sagatavoti, izprintēti un parakstīti. Šorīt aizgāju uz UR, lai iesniegtu dokumentus. Ja godīgi, gatavojos, ka tur pavadīšu pus dienu, taču no brīža kad iegāju ēkā līdz brīdim, kad to pametu, pagāja aptuveni 20 minūtes. Es nejokoju! Kā paņēmu numuriņu, tā uzreiz tiku pie zvērinātas notāres, kas izskatīja papīrus un uzreiz arī notariāli apstiprināja. Visi dokumenti bija pareizi aizpildīti! Vienīgi, bija viena neliela kļūda- dibināšanas lēmumā, pie 6.punkta “Valde” jānorāda arī dibinātāja vārds, uzvārds, personas kods un dzīvesvietas adrese. Tas attiecas par ikvienu personu, kas ir valdē. Taču šo kļūdu varēju uz vietas novērst, informāciju pierakstot klāt ar roku un norādot “Labotam ticēt”. Kā arī- nav nepieciešams atsevišķs apliecinājums par pamatkapitāla iemaksu. Pietiek ar to, ka 4.veidlapā 7.2.punktā atzīmē, ka pamatkapitāls ir parakstīts un apmaksāts pilnā apmērā. Kā arī- bankas kontu var atvērt pēc tam, kad saņemts lēmums par uzņēmuma reģistrēšanu.

Līdz ar to, viss, kas nepieciešams, dodoties uz UR ir (visi pa vienam eksemplāram):
4.veidlapa;
Dibināšanas lēmums;
Statūti;
Valdes paziņojums par juridisko adresi;
Dalībnieku reģistra nodalījums;
Nekustamā īpašuma īpašnieka piekrišana.
+49.79 EUR (notariāla parakstu apliecināšana, valsts nodeva, publikācija).

Patiešām liels paldies par šeit publicēto informāciju! Nākošnedēļ došos pēc lēmuma, ceru, pozitīva! 🙂

Inga, paldies par dalīšanos ar pieredzi. Ko ierakstīji dalībnieku reģistrācijas nodalījumā ? Tur jānorāda pamatkapitāla apmaksas datums. Ja Uzņēmumu reģistrs to neskata tik formāti, tad, protams, labi.

Dalībnieku reģistrācijas nodalījumā norādīju datumu, kurā devos uz UR iesniegt dokumentus, respektīvi 9.01.2015.
Nu jau uzņēmums ir veiksmīgi dibināts un komercdarbība jau ir uzsākta! 🙂
Par pamatkapitāla iemaksu… šajā gadījumā tie noteikumi patiešām nebija tik strikti. Pēc tam, kad UR saņēmu reģistrācijas apliecību, devos uz banktu, atvēru kontu, pāris dienas sagaidīju, kad bija izgatavota norēķinu karte un tad mājās no savas internetbankas pārskaitīju uz uzņēmuma kontu pamatkapitālu, piezīmēs norādos maksājuma mērķi “Pamatkapitals”.

Inese, piezvani uz Uzņēmumu reģistru, viņi ir atsaucīgi, uzreiz tev visu pateiks. Līdz šim esam reģistrējuši uzņēmumus tikai Rīgas reģionā.
Alternatīva – reģistrē uzņēmumu elektroniski (ar elektronisko parakstu) – varēsi vispār neiet no mājas ārā.

Labdien!
Gribēju pajautāt kur var lejuplādēt to pievienoto dokumentu paraugus? Un vai tie vēl ir aktuāli?

Paldies.

Bite, paskaties nedaudz augstāk, sadaļā – kur atrast dokumentus. Tur apakšā vari izvēlēties kā citiem pastāstīt par šo lapu – twitter, google + vai facebook. Uzspied vienu no tiem un varēsi lejupielādēt failu ar visiem vajadzīgajiem dokumentiem.

Šodien pirmo reizi biju ciemos UR. Visi dokumenti (aizpildīta 4. veidlapa, pielikumi, Swedbank kvīts par pamatkapitāla apmaksu) līdzi. Pirmā aizķeršanās, kad ņemu numuriņu. Lasu – “Dokumentu pieņemšana”. Skan labi. Izstāvu 5 minūšu rindu, eju ciemos. Man jautā:
– Notāra paraksti ir?
– Nav.
– 5. numuriņš, lūdzu rinda uz notāru parakstiem.
OK, paņemu 5. numuru. PĒC 2 STUNDĀM (pastaigājos apkārt, paēdu pusdienas 0. stāva kafejnīcā) beidzot pienāca rinda pie notāra (neejiet otrdienā ap 12:00 pēc valsts notāres paraksta, rinda 2 stundas). OK, viss kārtībā, tikai, izrādās – dažās vietās norādīju pilno “Sabiedrība ar ierobežotu atbildību”, visās pārējās, – “SIA”. Notāriem tas NAV viens un tas pats. Gribu visur SIA, notāre saka, lai strīpoju pilno, uzrakstu īso un rakstu apakšā, “Labotam ticēt”. It kā viss ok, tagad jāgaida, līdz eju pakaļ lēmumam, tikai – skatos man juridiskās adreses piekriešanā palicis garais “Sabiedrība ar ierobežotu atbildību”. Valsts nodevas, Notāra parakstu salīdzināšana un publikācija LV – 49.79 EUR. Cerams neatmetīs garās formas deļ atpakaļ. Bāc!

Dāvi, viss tagad atkarīgs no tā, cik acīgs un formāls ir notārs. Ja gribēs būt pareizs, tad būs jālabo. Atkārtoti šķiet nodevas nav jāmaksā. Ar sia un sabiedrība ar ierobežotu atbildība ir jāuzmanās, tas tiesa. Jebkurā gadījumā pieredzi būsi ieguvis un prieks, ka esi uzsācis ceļu pretī panākumiem. Lai izdodas.

Sveiki!

Viss ok, šodien saņēmu Lēmumu par sabiedrības ierakstīšanu komercreģistrā.

Aizķeršanās bija – man piektdien zvana notāre un saka, ka juridiskās adreses īpašniecei nav norādīti abi pasē rakstītie vārdi. 😀 Un, pajautāju arī par SIA formu – uz juridiskās adreses piekrišanas formas tas nav nozīmīgi, galvenais dibināšanas lēmumā un statūtos. Teica, lai skrienu uz UR un iesniedzu pielikumu (1. numuriņš, šķiet), jo viss pārējais OK. Tā arī darīju (pa ceļam pie radinieces gan 😉

Ja es izveidoju SIA ar MUN statusu un sniedzu apkalpošanas pakalpojumus ar kādiem nodokļiem( man ir jārēķinās?

Sveiks, Valdi. Jārēķinās ar mikrouzņēmuma nodokļa maksāšanu. Pārējie nodokļi atkarīgi no darbības jomas. Iespējams, vajadzīga alkohola tirgošanas licence vai jāmaksā dabas resursu nodoklis. Ja ar pakalpojumu domā privātstundas, lekcijas, konsultācijas, tad nekas vairāk par MUN nebūs .

Labdien, ja es velos pirkt preces no arzemem un pardot Latvija, ko man butu izdevigak dibinat, un ka ir ar atmuitosanu ko latvijas pasts ir piespiedis? Un domaju ka apgrozijums menesi sakuma varetu but zem 1000eur. Pats stradaju algotu darbu cita SIA un velos to saglabat,bet paraleli dibinat ko savu. PALDIES

Sveiks, Aleksandr, visi interneta veikali šķiet ir SIA, vismaz lielie noteikti. Ieej viņu mājas lapās, paskaties sadaļā kontakti. Vari papētīt informāciju par katru no tiem, t.sk. pa gadiem Lursoftā. Atrodi, kurš pelnošāks, kam attīstības perspektīvas labākas. Tiesa, par detalizētu informāciju būs jāmaksā.
Ja iespējams, mēģini izveidot sistēmu, kurā pārdevējs sūta preci pa taisno pircējam un Tu kā starpnieks tikai koordinē. Atkritīs vajadzība pēc noliktavas, etiķešu līmēšanas u.t.t. Tiesa, jāsarunā ar pārdevēju, ka tas kā piegādātāju liek tavu vārdu. Lai to izdarītu jāmāk labi runāt, vai vajag apjomus.
Par atmuitošanu, viss atkarīgs no preces cenas un svara. Internetā pameklē muitas kalkulatoru vai prasi detalizētāk muitā, pastā.
Par nodarbinātības formu. Sākumā vari visār neko nedibināt. Uztaisi testu ar pāris precēm. Ja viss ok, skaties tālāk.

Sveiki!Gribu registreet firmu savas vecmammas ipasuma,,vina piekrita un deva atlauju,,,bet vina baidas par to vai vinai nekadas problemas nebus velaak,,kautkada nauda vinai tiks prasiita vai atnemta maja,ta tacu nav//?/????vnk es vinai skaidroju bet vina nav parlieciinata,,un visi radi arii doma ka es daru kautko nelikumiigu:)varbut varat sniegt atbildi kautkadu,,lai varu paradiit ka ta nebut nav!

Gerda, juridiskas adreses reģistrācija neuzliek tiesisku atbildi nekustamā īpašuma saimniekam. Izņēmums, ja regulāri tiek veiktas nelikumīgas darbības no vienas adreses un valstij nodarīti zaudējumi, tad VID var iekļaut šo adresi riska adrešu sarakstā, bet Tev tas nedraud.
Vecmāmiņa, var būt mierīga. Ja viņas īpašums tiks norādīts kā juridiskā adrese kādam uzņēmumam, neviens nevarēs viņai prasīt nekādu naudu. Līgumus slēdz un naudu maksā uzņēmums, nevis nekustamā īpašuma īpašnieks.

Labdien,

Šodien biju UR un iesniedzu visus dokumentus uz mazkapitāla SIA. Paraugus lejupielādēju no Jūsu lapas un visus pārlaboju uz savu vajadzīgo informāciju 🙂 Pagaidu kontu atvēru vakar un iemaksāju pamatkapitālu un apmaksāju valsts nodevu un publikāciju LV – viss OK.
Es jau iepriekš palasīju šeit komentārus (Paldies par info) un sapratu, ka uzreiz vajag iet apliecināt parakstu un tad visu pārējo 😀 Tā arī izdarīju – UR klientu zālē paņēmu numuriņu “Paraksta apliecinājums”, izstāvēju rindu un tiku iekšā pēc 45 – 50 minūtēm (domāju, ka būs lielāks gaidīšanas laiks). Gaidot rindā, rēķinājos, ka būs atsevišķi vēl dokumenti jāiesniedz citā lodziņā, bet nē, notāre apliecināja parakstu un pieņēma visus dokumentus, kā arī samaksāju par paraksta apliecinājumu ar bankas kartiņu, jo izskatās, ka skaidrā naudā tur nevar norēķināties. Atstāju savu kontaktinformāciju un pēc 22. janv jādodas pakaļ dokumentiem 🙂

Vienīgais 4. veidlapā pie pievienotajiem dokumentiem ir ierakstīts Statūti 1 lpp, 2 eks. un tā arī es pievienoju – statūtus 2 eksemplāros, jo 4. veidlapu biju jau izprintējis un negribēju vairs labot 😀 (varbūt mana kļūda, varbūt Jūsu paraugos) Notāre pateica, ka viens eksemplārs esot lieks un par MUN iesniegumu arī teica, ka lieks 😀 Cik noprotu, tad MUN aiziet automātiski.

Paldies, ka palīdzējāt 🙂

Sveiks, Sandri, galvenais, ka UR notāriem viss patīk. MUN varētu būt, ka ir lieks, agrāk to prasīja, tagad pietiek ar ķeksīti 4. veidlapā. Lai veicas.

Labdien!
Kas nepieciešams, lai pārreģistrētu mikrouzņēmumu uz citu personu (pēc mantojuma)?
Situācija tāda, ka mikrouzņēmuma vienīgais dalībnieks/valde ir miris. Pēc mantojuma šo mikrouzņēmumu ir mantojis viņa dēls. Taču dēls pats strādā divos uzņēmumos. Vai viņš var būt par mikrouzņēmuma vienīgo dalībnieku/valdi?
Iepriekš pateicos par atbildi!

Sveika, Kristīne, izsaku līdzjūtību. Viens cilvēks vienlaikus var būt tikai vienā mikrouzņēmuma valdē. Ja Jūsu dēls jau ir valdē citā mikrouzņēmumā, tad jāmeklē cits valdes loceklis. Iesaku dēlam konsultēties ar pieredzējušu juristu, gŗamatvedi. Uz formalitāšu ievērošanu nevajag taupīt.

Labdien!
Pēc tam, kad SIA + mikronodokļa maksātāja paziņojums pa pastu saņemts, vai sevi ir jāreģistrē kā darbinieku EDS sistēmā, vai tas notika automātiski? Un ko darīt ar nodokļa grāmatiņu? Paldies

Sveiks, Dāvi, prieks, ka Tev viss izdevās. Jā, EDS Tev sevi ir jāreģistrē, turklāt to vajadzēja darīt jau uzreiz kā piereģistrējies. Formāli tas ir jādara pat 1 dienu pirms sāc strādāt, bet attiecībā uz tikko nodibinātu uzņēmumu VID nevajadzētu būt pārāk formāliem, jo uzņēmuma reģistrēšanu UR jau neviens iepriekš nevar paredzēt.
Par nodokļu grāmatiņu – papīra formā tā vairs nepastāv. Detalizētāk par to jau rakstījām iepriekš. Paskaties pie ziņām, tā pagaidām arī ir vienīgā ziņa, ko esam saņēmušies ielikt..

Paldies! Iegāju EDS, un nodokļa grāmatu izrādās nevar iesniegt mikrouzņēmuma nodokļa maksātājā 🙂

Kļūdas
Norādītā galvenā ienākuma gūšanas vieta ir reģistrēta kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, un norādītais galvenās ienākuma gūšanas vietas periods pārklājas ar mikrouzņēmumu nodokļa periodu XX.XX.2015. – … Kā galveno ienākuma gūšanas vietu nedrīkst norādīt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju

Varbūt kādam noder.

Paldies par noderīgiem padomiem. Interesanti, kādēļ šeit informācija tiek piedāvāta bez maksas, bet citur par to tiek prasīta nauda. Vai tā ir altruistiska vēlme citiem palīdzēt vai ir kādi citi motīvi ? Piemērm, ātrie kredīti http://www.kred24.lv ir salīdzināti arī neprasot par to naudu no lietotājiem. Iespējams, ka kādam tas noder, bet palīdzība uzņēmuma dibināšanā tomēr ir daudz, daudz noderīgāka.

Sveicināti!

Paldies par izsmeļošu informāciju.

Situācija – Ir SIA mikronodokļa maksātājs, darbības laikā uzņēmuma kontā ieskaitās naudas līdzekļi.
Jautājumi:
1. Vai darbiniekam (tas ir arī uzņēmuma īpašnieks) alga ir obligāti jāmaksā, ja ikmēneša uzņēmuma ieņēmumi ir minimāli?
2. Vai ikmēneša algai jābūt konstanti vienai, vai arī tā var mainīties atkarībā no ieņēmuma lieluma?

Cik pareizi esmu sapratis, tad ar valsti ir jānorēķinās vienreiz ceturksnī 9% apmērā?

Paldies!
3.

Sveiks, Normund !
Vienkāršākais variants – Pieņem sevi darbā uz stundu likmes. Stundas tu varēsi darba uzskaites tabulā sarakstīt pēc saviem ieskatiem. Attiecīgi katru mēnesi varēsi arī maksāt, cik sanāk vai gribi, nepārsniedzot 720 eiro slieksni. Pielūkot tikai, lai rēķinus izrakstītu un pārskaitījumus veiktu tajos datumos/laikos, ko raksti tabulā. It kā sīkums, bet labāk, lai visi papīri kārtībā.

SveikI! Iesniedzu dokumentus pec jūsu paraugiem ur , tagad gaidu atbildi līdz 9 februārim! Uzņēmums plāno nodarboties ar mobilo telefonu remontu! Man ir jautājums , vai es varu izmantot kvītis čeku vietā , vai man obligāti jābūt kases aparātam? Un ja var kvītis , kā man rīkoties , es nopērku kvītis un eju uz vidu , kas tālāk? Paldies!

Labdien! Pašlaik dzīvoju Itālijā. Esmu gandrīz izveidojusi manu mājas lapu, kura drīzumā būs online. Itālijā nodarbojos kā privātais komersants telefonijas nozarē. Ir kāda iespēja atvērt Sia vai Ik Latvijā un apvienot šīs divas nodarbes? Pusgadu uzturoties Vienā valstī un otru pusgadu otrā. Jau iepriekš pateicos par atbildi.

Sveika, Agnese, grūti pateikt, kas paiet zem privātais komersants telefonijas nozarē – vebkameras, telefonu pārdevējs ? Jebkurā gadījumā vari vērt vaļā sia Latvijā, turklāt, ja Tev ir eparaksts, pat neizbraucot no Itālijas. visus dokumentus vari nokārtot attālināti.

Reģistrēties kā IK Latvijā vari pat vieglāk. Atliek aiziet uz VID un aizpildīt dažas veidlapas + līdzi jāpaņem pase. Pašnodarbinātajam ir vieglāk pārtraukt savu darbību nekā sia. Pēdējai ir jāiziet īpaša likvidācijas procedūra, bet pašnodarbinātajam tas viss izpaliek. Katram variantam savi plusi, mīnusi. Izvēlies, kas pašai izdevīgāk.

Labdien,

Vēlamies ar draugu pēc diviem mēnešiem atvērt kafejnīcu. Uz doto brīdi pati darbojos kā pašnodarbinātais. Pēc grāmatvedes ieteikumiem viņa ieteica dibināt mikrouzņēmumu. Mans draugs nav Latvijas pilsonis, taču ir no ES valsts. Vai uzņēmuma dibināšanai uz viņa vārda varētu būt nepieciešami kādi papildus dokumenti? Drīzumā viņu piedeklerēsim manā adresē?

Paldies 🙂
Baiba

Baibai, ja tavs draugs ir ES pilsonis problēmām nevajadzētu būt. Arī Tu vari nodibināt uzņēmumu Igaunijā, Lietuvā vai Anglijā. Nezinu, vai kafejnīcai mikrouzņēmuma nodoklis ir izdevīgākā forma, jo jāmaksā 9% no apgrozījuma, nevis peļņas. Parasti MUN izvēlas pakalpojumu sniedzēji, kuriem nav jāveic lieli un/vai bieži pirkumi.

Labdien!
Jautajums ir tads, stradajot firma un dibinot mikro Sia, laika kad bus nepieciesams aiziet no firmas un nodarboties tikai sava micro Sia, vai bus iespeja sanemt kadus pabalstus (bezdarbnieka pabalsts utml.) Un principa jautajums par situaciju ar pabalstiem/nodolku atmaksam darbiniekiem, kas ir nodarbinati mikroSia, kur var panemt info par so temu.
Liels paldies!

Sveiks, Toli, ja aiziesi no darba un uzreiz nodibināsi savu sia bezdarbnieka pabalstu nesaņemsi. Vairāk par pabalstiem vari prasīt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā – vsaa. lv. Par nodokļiem izlasi rakstā pieminēto likumu vai prasi VID. Grūti pateikt, ko domāji ar nodokļu atmaksu darbiniekiem.

Pateicos par vērtīgo informāciju! Vai ir kādi ierobežojumi SIA (MUN) pamatkapitāla lielumam? Vai tas var būt arī 1 EUR?

Sveiks, Vilni. Jā 1 eur pamatkapitālā, lai reģistrētos būs pietiekami. Papildus būs jāmaksā dažādas nodevas, kas rakstā pieminētas.

Sveiki.
Pieņemsim, ka man jau ir nodibināts mikrouzņēmums. Kas man ir jādara ar kases aparātu? Respektīvi, kur man tas ir jāreģistrē un vai vispār tas ir jāreģistrē?

Sveiks, Jurģi, kases aparāts ir obligāti jāreģistrē VID. Viņiem pat pirmajā lapā kreisajā pusē ir speciāla sadaļa- kases aparāti un kases sistēmas.

Laba diena!

Nesen nodibināju savu uzņēmumu – mikrouzņēmuma nodokļa maksājošu SIA. Ja esmu vienīgais īpašnieks un darbinieks, vai man ar sevi ir jāslēdz darba līgums, Jāreģistrē sevi par darbinieku (kur?)? SIA ir noslēgts uzņēmuma līgums ar pakalpojumu pasūtītāju.

Dāvis

Dāvi, piereģistrē sevi par darbinieku EDS, nekur citur to nevajag darīt. Kā amatu sev liec valdes loceklis.
Tu šito jau prasīji 28. janvārī. Līgumu slēgt ar sevi nevajag, tas jau pat priekš Latvijas būtu par traku.
Svarīgi – maksājot sev algu maksājuma norādi darba alga par, piemēram, 2015. gada janvāri, februāri u.t.t.

Pareizi.. Toreiz tiku skaidrībā ar nodokļa grāmatiņu, tiesa gan neiesniedzu “Ziņas par darba ņēmēju” – beidzot atradu @ EDS… Sistēma gan atļāva uzlikt datumu – janvārī (gandrīz pirms mēneša). Gaidu nepatikšanas.

Sveiki,
tuvākajā laikā sākšu no mājām (Latvijā) strādāt Lielbritānijā reģistrētai juridiskai personai (mājaslapu izveide). Pētu iespēju izveidot mikrouzņēmumu, lai samazinātu nodokļu daudzumu (rēķināju, ka sanāk 42% nodokļos, ja strādāju bez uzņēmuma (ienākuma nodoklis+2 sociālie nodokļi)).

Vai man būtu jāreģistrējas kā PVN maksātājam lai saņemtu ienākumus no Lielbritānijā reģistrētas juridiskas personas? Vai man rēķinos būtu jāprasa samaksa ar PVN? Vai ir vēl kādas lietas, kas atšķirtos no ‘parasta’ mikrouzņēmuma? Vai SIA būtu optimālākais variants, vai arī jūs ieteiktu kādu citu uzņēmuma tipu?

Paldies,
Edgars

Sveiks, Edgar, jā tev jāreģistrējas kā PVN maksātājam. Pakalpojuma sniegšanas vieta PVN likuma izpratnē ir pakalpojuma saņēmēja juridiskā adrese. Tagad neatceros kāda likme ir elektroniskajiem pakalpojumiem, dažām kategorijām šķiet bija nulle, bet būtu labi, ja paralēli darbam pie UK darba devēja paņemtu arī kādu projektu no malas, lai visi ienākumi nenāk no viena uzņēmuma.
Izdevīgākais nodarbinātības variants – sia ar MUN maksātāja statusu, pie nosacījuma, ka pietiek ar 720 eiro mēnesī un vari gaidīt līdz nākamajam gadam, lai pārējo izņemt dividendēs. Vari mēģināt sarunāt, lai Tev maksā uz paypal vai bitcoin kontu, bet tas jau tad ir cits stāsts. Jebkurā gadījumā, ja gribās visu darīt korekti, tad sia piemērotākais variants.

Paldies par lielisko atbildi, bet vēlētos precizēt vienu punktu:

“būtu labi, ja paralēli darbam pie UK darba devēja paņemtu arī kādu projektu no malas, lai visi ienākumi nenāk no viena uzņēmuma”

Vai šim punktam ir likumisks pamats (vai gadījumā, ja man ir vairāki ienākumu avoti ir kādas izmaiņas?), vai arī tas ir vienkārši dzīves padoms “nelikt visas olas vienā grozā”?

Šodien zvanīju uz VID informatīvo telefonu un man teica, ka 10 dienu laikā pēc līguma noslēgšanas man tas jāaiznes uz VID un tur uz vietas man pateiks vai es vispār varu veidot SIA+MU, vai arī es būšu ‘Iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka’. Vai vari palīdzēt saprast pēc kādiem kritērijiem mani vērtēs un klasificēs, un kā es varētu būt drošs, ka man atļaus veidot SIA+MU?

Vēlreiz paldies par šo ļoti noderīgo palīdzību.

Edgar, palasi par pazīmēm, pie kurām VID var izspriest, ka esi nevis MUN, bet kāda uzņēmuma darbinieks, kas mainījis juridisko formu, lai ietaupītu uzņēmuma līdzekļus. No atmiņas citējot – strādāšana vienā uzņēmumā, pakļaušanās darba devēja/klienta darba laikam, viņa resursu izmantošana u.t.t. Galējā gadījumā VID var atņemt mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu un pārrēķināt nodokļu apmēru + soda naudas. Nav informācijas, cik bieži tas notiek..

Labdien

es visu to uztaisiju:

SIA dibināšanas līgums (1 eks.);
4. veidlapa (pieteikums kapitālsabiedrības ierakstīšanai komercreģistrā) (1 eks.);
valdes paziņojums par juridisko adresi (1 eks.);
mazkpaitāla SIA dibināšanas lēmums (1 eks.);
statūti (1 eks.);
dalībnieku reģistra nodalījums (1 eks.);
īpašnieka piekrišana juridiskās adreses reģistrācijai (ja vien Tu pats neesi īpašnieks) (1 eks.).
Papildus tam jāiesniedz:

Kvīts par valsts nodevas samaksu par reģistrāciju (1 eks.);
Kvīts par reģistrācijas sludinājumu laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” (1 eks.);

Man ir 1 lata SIA (mikrouznemums). Kads man teica, ka man jaanodod vel vienu iesniegumu, lai man bija nodokla likmi 9%, tikai tad es vaaresu straadat?

Sveika, Katrina, tagad pietiek ar ķeksīti 4. veidlapā, speciāls iesniegums vairs nav nepieciešams.

Sveiks, Vasīlij, SIA dibinātājs drīkst strādāt n-tajos uzņēmumos. Ja tavs SIA būs vienlaikus arī mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs, tad nevarēsi saņemt citus atvieglojumus citā darba vietā.

Labdien,
uzreiz reģistrējoties kā PVN maksātājs (dēļ ārzemju pakalpojumu saņēmējiem) un iesniedzot “Iesniegumu reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā” – vai šis dokuments uzreiz jānorāda 4-veidlapas Pievienotajos dokumentos? Vai arī šis dokuments būs jāiesniedz atsevišķā “lodziņā”?

Paldies,
Juris

Labdien!

Vai reģistrējot SIA + MUN var sniegt pakalpojumus ārvalstīs? Vai izmaksājamā alga būs 720 + komandejuma nauda?
Vai ir vajadzīga pamatdarbība LV, saistībā ar PVN atmaksu?

Sveiks, Igor, ja sniegsi pakalpojumus ārvalstīs, tad Tev jāreģistrējas kā PVN maksātājam. Alga + komandējuma nauda ir ok.

Sveiki! Tiešām pareizi saprotu? Drīkst maksāt algu un arī komandējuma naudu, kura neskaitīsies pie 720 algas daļas?
Piemēram, Zviedrijā komandējuma nauda ir 40 eur dienā. Tad varu maksāt 720 alga + 1240 komandējuma nauda, ko varēšu likt attaisnotajos izdevumos, bet tas nebūs jānorāda atskaitē kā pārsniegtā algas daļas? MUN tak it kā kopā šīs summas jāskaita? Jeb es ne tā saprotu?

Sveika, Baiba, Jā, vari maksāt arī komandējuma naudu. Tas norādīts Mikrouzņēmuma nodokļa likuma 2. primpanta 3. apakšpunktā. Komandējuma naudas apmēru katrā no valstīm vari skatīties MK noteikumos – Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi.

Labdien! Paldies par lielisko mājas lapu un vērtīgajiem padomiem. Man ir jautājums uz kuru neieraudzīju atbildi – MU īpašnieks, IK, kuram ir trīs darbinieki vairs nevēlas strādāt, bet vēlās MU nodot citai personai. Kā to pareizi izdarīt? Vai uzņēmumu var pārņemt pensionārs?

Sveika, Ineta, nav iznākusi saskarsme ar šādu gadījumu, bet pirmajā acumirklī liekas, ka tas nav iespējams. Individuālais komersants ir fiziska persona, kas kā komersants ierakstīta komercreģistrā. Tas nozīmē, ka vispirms IK būtu jāpārtop par SIA un tad to varētu nodot tālāk citiem. Otrs variants, reģistrēt citu IK vai izveidot SIA un visus resursus/īpašumus pārdot jaunajam.

Cik zinu parastai SIA pēc jaunā likuma ir jānodarbina vismaz viens cilvēks un jāmaksa vismaz minimālo algu. Bet kā ir ar mikrouzņēmumu vai Mikro Sia īpašnieks var tikai uz sevim strādāt un nenodarbinat nevienu citu?

Sveiks, Vitālij, no kurienes šāda informācija ? MUN īpašnieks var strādāt viens pats (pats arī būsi darbinieks).

Sveiks!
Jautājums, ja mani ienākumi pārsniedz 720 eur mēnesī vai tādā gadījumā ja gribu sev algā izmaksāt vairāk kā šos 720, no visas summas ir jāmaksā 20% vai no tās kas pārsniedz šos 720, ja pieņemsim, ka algā sev kā valdes loceklim izmaksāju 1000 eur?

Sveiks, Kristian, vari maksāt vairāk par 720 eur. Virs pārsniegtās summas būs jāmaksā papildus 20% nodoklis.
+ no nākamā gada zaudēsi MUN statusu, jo esi pārkāpis likumā noteiktos griestus. Ja vari paciesties, pagaidi līdz nākamajam gadam, iesniedz gada pārskatu un izņem atlikušo dividendēs. Tur, protams, arī sanāks piemaksāt 10% kapitāla pieauguma nodokli, plus daļa no naudas jānovirza pamatkapitāla palielināšanai, ja tas vēl nav sasniedzis 3000 eiro, bet tās jau ir detaļas.

Labrīt,

Paldies par noderīgo informāciju.

Vienu niansi gan vēlējos vēl izprast:
Sabiedrības pamatkapitāls ir 1000 EUR. Sabiedrības pamatkapitāls sadalīts 2 kapitāla daļās. Vienas kapitāla daļas nominālvērtība ir 500 EUR.

Kapēc viens īpašneks, kurš iemaksā naudu, sadala to 2 kapitāla daļās? Kāda tam ir ideja?
Ja es iemksāju 1000 Eur un norādu – Sabiedrības pamatkapitāls ir 1000 EUR. (tas arī ir ok?)

Sveiks, Kristap, vari atstāt arī vienu kapitāla daļu 1000 eiro apmērā. Daļām ir jābūt veselos skaitļos. Labāk ir dalīt mazākās daļās, lai nākotnē vieglāk/ērtāk palielināt pamatkapitālu. Vari dalīt arī 1000 eiro 1000 daļās.

Labdien,

Papildus jautājums radās par vēl vienu lietu:
Reģistrēkot mazkapitāla SIA, automātiski tiec reģistrēts kā PVN maksātājs?
Vai nepieciešams aizpildīt vēl kādu veidlapu, kuru dodoties uz UR uzreiz iesniegt?

Ideja tāda, ka uzņēmums uzreiz preci eksportēs un cik sapratu, tiklīdz eksportē uzreiz ir jāreģistrējas kā PVN maksātājam.

Sveiks, Kristap, automātiski neviens nereģistrē par PVN maksātāju. Tas ir īpaši jāpiesaka. Paskaties VID mājaslapā kreisajā pusē ir speciāla sadaļa, kas veltīta Pievienotās vērtības nodoklim.

sveiki! gribu dibināt MUN, bet parastajā SIA šobrīd esmu dekrēta atvaļinājumā. vai dibinot MUN varu palikt tikai īpašnieks un par valdes locekli noformēt citu personu? vai pašai tomēr jābūt arī valdes loceklim, tikai reāli nestrādājošam uz doto mirkli?

Sveika, Inga, uzņēmuma īpašumtiesības nav nodarbinātības forma, līdz ar to Tev var piederēt uzņēmums. Teorētiski tu varētu būt arī valdes loceklis (nestrādājošs) un parakstīt tikai vispārīgus līgumus – telpu noma, sadarbības līgums, u.c., bet ne ikdienas lietas – rēķinus. Praksē, pastāv iespēja, ka VID un VSAA tevi var nesaprast, līdz ar to ieteiktu palikt tikai īpašniekam. Vari jau mēģināt aprunāties ar VSAA vispirms, bet, cik darbinieku tik viedokļu.

Paldies par atbildi. bet tad sanāk, ka valdes locekli atsevišķi nevaru pieņemt, jābūt vēl vienam īpašniekam? vai pietiks, ka noformēšu kādu par direktoru saimnieciskās darbības nodrošināšanai?

Sveicināti, Man radās jautājums par dibināšanas lēmumu pamatkapitālu. Tekstā vēlos ierakstīt “Sabiedrības dibinātājs apmaksā Sabiedrības pamatkapitālu naudā, iemaksājot naudu Sabiedrības bankas kontā. 50 EUR tiek apmaksāti līdz Sabiedrības pieteikuma iesniegšanai komercreģistra iestādei” Vai man ir vēl papildus jāieraksta atlikušo daļu EUR 2750 gada laikā no Sabiedrības ierakstīšanas komercreģistrā. Mans pamatkapitālus uz reģistrēšanas brīdi būs 50 EUR, kā tad īsti būtu pareizi? Vienkārši Jūsu piedāvātos paraugus man never vaļā un neredzu kā ir pareizi jāieraksta. Jau iepriekš pateicos.

Sveika, Alise, nevajag neko rakstīts par 2750. Pietiek, ka norādīsi ka pamatkapitāls ir 50 eiro un, cik daļās to dali. Paraugi ir sazipoti. Ielādē no interneta 7zip, ja Tev nav ne winrar ne winzip. Tā ir bezmaksas programma.

Sveiki! Paldies par šo lapu. Vēlējos jautāt, vai pie uzņēmuma dibināšanas ir jānorāda saimnieciskās darbības veidi kādi būs.

Sveika, Inga, darbības veidu Tev vēlāk lūgs norādīts Statistikas pārvalde. Sākumā neko norādīt nevar.

Ir velme legalizet savus ienakumus.

Sniedzu konsultacijas arvalstu uznemumiem (ES, ASV, Kina), kas ar parskaitijumu man tos apmaksa. Darbu veicu no Latvija.
Kada butu izdevigaka uznemejdarbibas forma mana gadijuma, cik % no ienakumiem man butu japarskaita VID’am un cik no menesa ienakumiem es drikstu atstat sev?

Merkis – maksat nodoklus un dzivot drosi. Pec pusgada atklat sev iespeju nemt kreditus.

Paldies,
Aleksandrs

Sveiks, Aleksandr, Tev derēs sia ar mikrouzņēmuma nodokļa maksātājas statusu. Papildus reģistrējies VID kā PVN maksātājs, jo pakalpojumu sniedz ārpus lv robežas. Tas viss, protams, pie nosacījuma, ka vari dzīvot ar 720 eiro mēnesī un pārējo summu izņemt nākamgad dividendēs. Ja nevari gaidīt taisi parastu sia.

Sveiki. Izlasīju, bet netiku skaidrībā. Gribu nodibināt SIA, bet iespējams pirmajos mēnešos nespēšu samaksāt (pats sev) minimālo algu. Kā jārīkojas šādos gadījumos?

Sveiks, Pēteri, iespējams, ka Tev izdevīgāk ir reģistrēties kā pašnodarbinātajam un MUN maksātājam. Procedūra krietni vienkāršāka. Aizej uz VID aizpildi vienu anketu, kļūsi par pašnodarbināto. MUN statusu piešķir maks. 10 darba dienu laikā.

Sveiki visiem,
Vakar beidzot reģistrēju SIA elektroniski,iesniedzu Jūsu paraugus,ierakstīju protams savus datus,elektroniski nosūtīju,pēc trijām dienām SIA gatavs.
LIELS PALDIES JUMS!!!

P.S.Pateicoties Jūsu portālam viss bija ātri un vienkārši,pat nekur nebija vairāk jāinteresējās.Ja kādam jautājumi kā reģistrēties elektroniski,labprāt padalīšos.

Prieks, par tevi Edgar, tā turpināt. Vari ierakstīt komentāros izvērstu versiju. Ja sanāks ļoti gari, kaut kā savādāk publicēsim.

Labdien!
Vēlos noskaidrot kā pareizi noformulēt pamatkapitāla lielumu ,reģistrējot uzņēmumu kā sia ar mikrouzņēmuma statusu. Uzņēmumu vēlos atvērt par 1EUR. Kas man ir jāraksta sadaļā-pamatkapitāls un pamatkapitāla apmaksa?
Līdz galam nav skaidrs kā dalīt pamatkapitālu.
Paldies!

Sveika, Sanda, statūtos norādi, ka pamatkapitāls 1 eur, to pašu norādi arī dalībnieku reģistrācijas nodalījumā. 1 eur sīkāk Tu nevarēsi sadalīt, līdz ar to Tavs pamatkapitāls ir 1 eur, kas sadalīts vai veido vienu daļu.

Sveicnāti,
sakiet kāds ir pats mazākais iespējamais pamatkapitāls mikrouzņēmuma dibināšanai (SIA ar pamatkapitālu mazāku par 2800eur)?

Sveiki, gribeju jautat, kas mainas, ja registrejot Mikrouznemumu ir 2 ipasnieki?
Vai sis parauga lapas var izmantot ka paraugu?

Sveiks, Matiss, vari izmantot kā paraugu, bet dažas veidlapas atšķirsies. Apskaties Uzņēmuma reģistra mājas lapā viņiem tur ir veidlapas priekš diviem īpašniekiem neaizpildītas. Saliec abas kopā un mierīgi pats aizpildīsi.

Sveicināti, cik ilgā laikā VID izsniedz izziņu par to, ka reģistrēts nodokļu maksātāju un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā ?? Vai nav iespējams to saņemt 2 dienu laikā atsevišķi par to samaksājot 🙁

Sveika, Inese, iespējams, ka vari sarunāt ar VID, atkarīgs no darbiniekiem, parasti aizņem bišķi ilgāk.

Sveiki!
Vēlos papildināt savus ienākumus par kādiem 50-100 eiro mēnesī…
Doma sekojoša:
atvērt bezmaksas interneta veikalu, pasūtit dažas preces no ārzemēm un pārdot .
Vai man kaut kur jāreģistrējas un jāmaksā kāds nodoklis?

Labdien,
Ir ideja par uzņēmuma dibināšanu, bet ir dažas neskaidrības.
Ja dibina mazkapitāla SIA un maksā mikrouzņēmuma 9% no apgrozījuma. Kā tas izskatās dzīvē.
Piemēram, mēnesī apgrozījums ir 1000EUR. Tātad 90 EUR samaksāju nodokļos. (viss skaidrs)
Cik man pašam izmaksās algas izmaksa ja es vēlos saņemt 350 eur (uz papīra). Tātad 258.45EUR es saņemšu uz rokas. Bet 432.93EUR kopā būs manas algas izmaksas manam mikrouzņēmumam? Pareizi? Vai arī mikrouzņēmumam ir citi algas nodokļi?
Pirmajos mēnešos ļoti iespējams man būs mazs apgrozījums, tātad var gadīties, ka algai var nepietikt. Lai to risinātu varētu sev maksāt par “nostrādātajām stundām”. Cik ir miniālā alga ko es varu maksāt par nepinu slodzi?

Kases aparātam nav man obligāti jābūt, ja es plānoju tikai bezskaidras naudas darījumus? Par saņemto preci klients veiktu priekšatmaksu ar pārskaitījumu uz manu kontu. Par izejmateriāliem arī norēķinātos ar internetbankas starpniecību.
Teorētiski varētu arī izmantot Ebay iespējas. Bet tas uzreiz nozīmētu, ka man vajag būt PVN maksātājam? Jo tad manus ražojumus pirktu ārpus LV. Vai arī uz pakalpojumiem tikai attiecās tas PVN ārpus LV?

Ja tomēr kāds ļoti vēlētos manus produktus nopirkt skaidrā naudā, tad es drīkstu izsniegt pretī kvīti? Vai arī man obligāti jābūt uzreiz kases aparātam un čekam?

Jau iepriekš paldies.

Sveiks, Ozo, Sandi Tu ? 🙂 Mikrouzņēmumā nav tādi jēdzieni kā uz papīra vai uz rokas. Ja nolemsi, ka tava alga ir 720 eiro (maks. limits), tad tik arī vari sev ik mēnesi maksāt.
MUN 9% Tu maksāsi no apgrozījuma (ienākošās naudas, nevis peļņas).
Piemēram, kontā pircēji ieskaita 1000 eiro, jāsamaksā valstij 90 eiro, ienāk 5000 eiro, jāsamaksā 450 eiro. Tas var nebūt izdevīgi pārdevējiem, bet pakalpojumu sniedzējiem – grāmatvežiem, tulkiem, programmētājiem u.c. tas der.

Kases aparātu nevajag, ja darījums noris bez skaidras naudas. Ar individuāliem gadījumiem vari iztikt ar kvītīm vai pavadzīmēm. Par ebay un PVN – jā, jākļūst par PVN maksātāju. Ja šādi klienti ir vien daži, iespējams, ka tas nav vērts.

Labdien paldies Jums par atbalstu un padomiem, uzņēmums veiksmīgi reģistrēts komercreģistrā, vienīgi man tagad parādījās jautājumi, kādi dokumenti ir jāiesniedz VID, jo cik zinu kautkur ir jātspoguļo NACE kodi – darbības veids. Vai visu var izdarīt caur EDS sistēmu, saprotu arī ka pašam sevi ir jāpieņem darbā? Mans uzņēmums būs mikrouzņēmuma nodokļu maksātājs. Jau iepirekš pateicos, jo šī lapa tiešam daudz palīdzēja, bet nav atspoguļotas šī otra puse ar VID, piemēram, kvīšu reģistrācija VID, vai ir jādodas uz UR?

Sveika, Alise, palasi iepriekšējos komentārus no Dāvja tepat augšā. Viņš apraksta pa solim, ko dara un mēs viņam atbildam uz papildus jautājumiem. Īsumā – pieņem sevi darbā (EDS), NACE kodi būs vēlāk – to prasīs Statistikas pārvalde. Sākumā neko daudz nevajag. Ja tev vajadzīgs kases aparāts, vai gribi būt PVN maksātājs, tad papildus jādodas uz VID to nokārtot.

Vēlos atrast informāciju! Ja piemēram 1 dibinātājam ir neapmaksāti 2-3 nelieli kredīti, tas kaut kā skar uzņēmuma dibināšanu?

Sveiks, Jevgēņij, neapmaksāti kredīti nav un nevar būt šķērslis, lai dibinātu uzņēmumu. Lai izdodas.

Sakiet, kur var atrast tos bezmaksas dokumentus? Pa vidu tekstam (Jūsu atbilde vienam no pirmajiem komentāriem) ir tikai sociālo tīklu pogas, uz kurām uzspiežot, tiek reklamēta šī vietne. Bet kur tad uzņēmuma reģistrācijas dokumenti apskatāmi? Lūdzu palidziet kāds saprast. Paldies!

Sveika, Orta, uzspiežot uz pogas un padaloties ar informāciju pogas pazūd un apakšā parādās links, kas ļauj ielādēt interesējošos dokumentus. Nekādi papildus logi neatveras, iespējams, ka tas tevi samulsināja.

Sveiki! Neatrodos un neesmu vairs deklarēta Latvijā, bet vēlētos dibināt mikrouzņēmumu,teiksim,tikai uz vasaras mēnešiem(Latvijā) , vai tas ir iespējams? Kā arī, vai ir iespējams nokārtot visas formalitātes no attāluma?
Paldies.

Sveika, Laine, kur tu esi deklarēta, ja ES, tad problēmām nevajadzētu būt. Pamēģini nodibināt uzņēmumu ar eparakstu. Lai to izdarītu Tev ir vajadzīga EID karte + karšu lasītājs vai arī mobilais kods (vari izveidot Trodeks un LMT veikalos, kur vienlaikus uz vietas atrodas divi darbinieki (tāda ir papildus drošības prasība)). Nav svarīgi, cik mēnešus darbojas, nodoklis ir jāmaksā ik pēc trīs mēnešiem. Pārējos periodos varēsi norādīt, ka apgrozījums ir nulle, līdz ar to arī nodoklis nulle.
Otrs variants – reģistrējies kā pašnodarbinātais VID. Tiesa, nezinu vai to var izdarīt no attāluma, bet praksē to paveikt vieglāk nekā dibināt SIA un arī likvidēt ir n-tās reizes vieglāk.

Sveiki!
Man ir sads jautajums. Velos klut par produktu izplatitaju – pirkt (no razotaja Latvija) un pardot preci (Latvija)interneta un piegadat mazumtirgotajiem.
piem: noperku preci par 600eur un pardodu par 1200 eur men.
Kada varetu but piemerotaka uznmejdarbibas forma? Sobridesmu registrejusies ka saimn d. Veicejs un mun maksatajs. Paldies!

Sveika, Liene, tas labi, ka jau esi reģistrējusies. Pamēģini darboties pašreizējā formā, juridisks statuss tev jau ir nodibināts, arī MUN Tu vari maksāt. Ja apgrozījums pieaugs pārej uz SIA, tikai paskaties vai tā uzreiz var pāriet uz SIA + MUN, neesmu saskāries ar šādiem variantiem (zvans VID +UR)

Labdien,
Ir doma sūtīt preces no ES bez PVN un pēc tam caur internetveikalu pārdod, pārsvara uz ES valstīm (Ebay un Amazon), kā arī daļu uz Krieviju, apmaksājot no uzņēmuma rēķina piegādi, reklāmu interneta resursos, kā arī citus izdevumus. Pēc laika ir domā iegadāties a/m uz uzņēmumu. Plānotais apgrozījums 2000-3000 EUR/mēnesī.
1. Ko izdevīgāk dibināt – Mikrouzņēmumu vai Mazkapitala SIA un kādi nodokļi valstij būs jāveic abos gadījumos?
2. Vai jākļūst par PVN maksātāju?
3. Kādos gadījumos varēšu norakstīt izdevumus (degviela, komandējumi, interneta pakalpojumi, mobilo sakaru pakalpojumi u.c.)?

Jau iepriekš paldies.

Sveiks, Viktor.
1.Mazkapitāla SIA un mikrouzņēmums nav salīdzināmas lietas. SIA ir juridiskās darbības forma, MUN maksātājs ir nodokļa maksāšanas forma. MUN – pagaidām 9%, bet, ja liels apgrozījums un neliela peļņa izdevīgāk parasto SIA.
2. Ja pārdosi preces uz ārzemēm, jākļūst par PVN maksātāju.
3. Ja SIA maksās MUN, tad būs švaki ar izdevumu norakstīšanu. Ja tas ir aktuāli, tad iztiec ar parastu SIA un peļņu, ko nesanāks norakstīt mēģini izņemt ar dividendēm vai kā savādāk.

Labdien,
Ja esmu jau valdes loceklis un vienīgais īpašnieks SIA, kas ir reģistrēts kā mikronodokļa maksātājs vai varu piedalīties kā valdes loceklis citā, jaundibinātā SIA ar mikronodokļa maksātāja statusu?
Paldies.

Sveiks, Danij, viens cilvēks vienlaikus var būt īpašnieks tikai vienam SIA MUN. Otrā uzņemumā sevi drošības pēc labāk reģistrēk kā komercdirektoru vai izpilddirektoru. Ir tādi, kas reģistrējas kā valdes locekļi vairākos, bet tā ir spēlēšanās ar uguni.

Labdien!
Sakiet lūdzu, ja reģistrējot MUN es norādu, ka pamatkapitāls ir 1000 EUR, tad man gada laikā būs jāiemaksā vel 1800 EUR, lai sasniegtu šos 2800 ?

Sveika, Ieva. No kurienes ideja par nepieciešamību palielināt pamatkapitālu gada laikā līdz 2800 eur ? Komerclikumā tādas normas nav, taču, ja vēlēsies izmaksāt sev dividendes, tad pēc gada pārskata iesniegšanas Tev vismaz 25% no peļņas būs jānovirza obligātajās rezervēs. Izdevīgāk ir rezerves nepārveidot par pamatkapitālu.

Labdien,
Sakiet lūdzu, kurš ir precizais Sia dibināšanas datums!? Dienā, kad tiek iesniegti dokumenti Sia reģistrēšanai piemēram 9.aprīlis, vai pēc trim dienām 12.aprīlī!? Kurš ir precīzais Sia dibināšanas datums!?
Paldies!

Sveika, Inga, SIA dibināšanas datums ir SIA reģistrēšanas datusm, t.i. brīdis, kas UR izskata dokumentus un pasaka, ka viss ir kārtībā. Ir reizes, kad dokumentus atdod atpakaļ pielabošanai, tad process ievelkas.

Sveiki.
Man it Jautājums, ja vēlos nodibināt mikro uzņēmumu, kas sniedz pakalpojumus celtniecībā, piemēram, uzņēmuma īpašnieks viena persona un šī persona ir arī kā darbinieks, un uzņēmumā strādās vēl divi darbinieki, tad katram darbiniekam alga nedrīkst pārsniegt 720Euro? Arī paśa uzņēmuma īpašnieka alga nedrīkst pārsniegt 720Euro? Tad, ja uzņēmuma ienākumi mēnesī ir piem.4000eiro uz uzņēmuma konta, un jāizmaksā ir tikai algas, tad kurš var rīkoties ar pārējo uzņēmuma naudu? Un ja uz uzņēmuma konta pa mēneša vidu tiek uzskaitīta nauda, piem.materiālu iegādei, tad no ienākušajām naudas summām būs jāmaksā nodoklis, Vai arī tikai no peļņas? Un peļņu aprēķina ar Vai bez darbinieku algām?
Paldies.

Sveika, Kristīne, 720 eiro ierobežojums attiecas uz visiem, arī uz īpašnieku, kas vienlaikus ir darbinieks. Neej pāri šiem griestiem, savādāk pēc tam zaudēsi MUN statusu. Ar pārējo uzņēmuma naudu var rīkoties cilvēks, kam ir pieeja uzņēmuma kontam. Tu vari pirkt preces un pakalpojumus uzņēmuma vajadzībām, nevis sev. Uzkrāto peļņu pēc gada pārskata iesniegšanas varēsi izņemt kā dividendes (par ierobežojumiem palasi tekstā).
Nodoklis ir jāmaksā no apgrozījuma – saimnieciskās darbības ieņēmumiem. Vari aizdot uzņēmumam naudu un pēc tam uzņēmums to atmaksā Tev atpakaļ. Nodokli par to nevajadzēs maksāt. Kā to labāk izdarīt, paprasi savam grāmatvedim pirms izdari kaut ko nepareizi.

Šodien arī iesniedzu visus papīrus. Gaidu tagad atbildi, lai varu doties uz VID nodefinēt NACE un pieslēgt EDS

Sveiks, Uznēmīgais. Prieks par Tevi un, lai izdodas. Mums Latvijā vajag pēc iespējas vairāk bagātus latviešus.

Labdien! 2013 gadā es biju kā saimnieciskās darbības veicēja ar mikro uzņēmuma nodokļa maksāšanas likmi. 2014 gadā es slēdzu savu darbību un sakarā ar MU likumu vairs nevaru izmantot MU nodokļa likmi : ” Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, kurš ir pārtraucis saimniecisko darbību un mikrouzņēmumu nodokļa maksāšanu taksācijas periodā, nevar atkārtoti izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli tajā pašā taksācijas periodā un pēctaksācijas periodā.” Tagad, 2015 gadā es gribētu nodibināt SIA ar MU nodokli , bet vai es joprojām nevaru izmantot šo 9% likmi? Vai nodibinot SIA es varu izmantot MU nodokļa likmi? Iepriekš pateicos.

Sveika, Jeļena, interesants jautājums, no vienas puses Tu kā juridiska persona (saimnieciskās darbības veicējs) zaudēji statusu, bet gribi dibināt SIA MUN, kas ir cita juridiska persona arī pēc būtības. Loģiski liekas, ka visam vajadzētu būt ok, bet diemžēl neesmu jurists. Paprasi VID, ko viņi par to domā vai prasi padomu kādam juristam..

Labdien! Vēlējos uzzināt – man ir patstāvīgs darbs, bet papildus vēlos tirgot hot-dog (izbraukumu tirdziņos).
Ko pareizāk un izdevīgāk reģistrēt?
Ja pareizi saprotu, tad pašnodarbinātais nedrīkst tirgot rūpnieciski ražotus produktus. Tie būtu arī iegādātas hot-dog maizes un desas?
To drīkst tirgot tikai juridiska persona? Ko tieši labāk izvēlēties? SIA, IK, … ?
Šo darbu vairāk plānoju tendēt tieši uz vasaras sezonu.

Sveika, Agnese, vislabāk paskaties kā ir reģistrējušies citi hot dogu tirgotāji. Saimnieciskās darbības veicējs +MUN varētu būt labākā forma, ja izdodas preci ļoti lēti iepirkt un dārgi pārdot. Pretējā gadījumā jāskatās vai MUN tev vispār der. Vari būt arī SIA, bet to grūtāk likvidēt. Attiecībā uz MK noteikumiem, paskatījos, ka Noteikumi par tirdzniecības veidiem, kas saskaņojami ar pašvaldību, un tirdzniecības organizēšanas kārtību ļauj privātpersonām bez juridiskas darbības formas tirgot savus produktus, ziedus u.c. lietas, bet pareizi jau raksti, ka Tev tas neder. Par PVD prasībām un pasvaldības atļaujām nemācēšu komentēt.

Labdien! Lūgums izskaidrot sekojošu situāciju:
Ja man piederošā ( ir reģistrēts Zemesgramatā) privatmājā mans ģimenes loceklis ar manu rakstisku piekrišanau reģistrētu sava SIA juridisko adresi, bet šī adrese nebūtu reģistrēta kā uzņēmuma ofiss. Minētā SIA saimnieciskās darbības nodrošināšanai man piederošajā mājā tiktu lietota biroja tehnika, par kuras izmantošanu ik mēnesi saņemu rēķinus un maksāju: 1) interneta lietošanas izdevumus, 2) telefona rēķinus, 3) elektrības patēriņa rēķinus, tiek patērēta arī 4) siltumenerģija, 5) ūdens – kanalizācijas pakalpojumi, par kuriem arī es maksāju kā īpašnieks – fiziska persona. Un vēl – 5) maksāju NĪ nodokli pašvaldībai. Tātad – jautājums:
– Vai no minētā SIA es kā fiziska persona varētu likumīgi saņemt kompensāciju atbilstoši – proporcionāli (%) no reāli izmantotajiem, manis apmaksātajiem resursiem (rēķinu summām), ja savstarpēji starp mani un SIA noslēdzam (parakstām) vienošanos, kurā viss iepriekšminētais ir atrunāts?,
– vai katru mēnesi iesniegtie rēķini būtu uzskatāmi kā SIA attaisnotie dokumenti?,
– vai man (fiziskai personai) no saņemtajām kompensācijas summām nebūs jāmaksta valstij vēl kādi nodokļi ( piemēram IeN)
Varbūt manis aprakstītā situācija ir izplatīta un ir kāda vienkārša atbilde, vai – vēl labāk – gtavs piemērs, kuru mēs varētu ņemt par paraugu?
Ļoti ceru sagaidīt skaidrojumu!
Paldies!

Sveiks, Valentīn, uz kāda pamata, lai uzņēmums lietotu tavus resursus, ja viņiem tur nav ofiss (reālā adrese, nevis juridiskā). Vēl varētu saprast, ka atnāk izprintē dokumentus, bet kādēļ gribi pievilkt siltumu, ūdeni u.c. lietas, ja sia pie tevis ikdienā nestrādā. Ja tomēr strādā, tad jāslēdz nomas līgums vai kāds cits, kurā noteikumus atrunājat pēc saviem ieskatiem. Tev no peļņas jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. SIA var izdevumos norakstīt daudz ko, bet SIA MUN gan ne.
Aprakstītā situācija izskatās pēc biroja īres no privātpersonas.

Paldies par atbildi! Ļoti vērtīga vietne pareizas info gūšanai. Esmu pateicīgs.
Doma bija tāda, ka šis SIA piederētu ģimenes locelim (sievai) un visas nepieciešamās biroja lietas tiktu veiktas man piederošajā īpašumā, kuru reģistrētu kā jurid. adresi, nevisu ofisu (struktūrvienību). Un, veicot nepieciešamās ikdienas lietas patērētos elektro, ūdens u.c iepriekšminētie resursi, par kuriem es maksāju kā fiziska pers., vienīgi SIA man daļu kompensētu uz rakstiskas “Vienošanās” pamata, neslēdzot īres līgumu, ja ik mēnesi pie manis iesniegtajiem rēķiniem, kuri būtu kā SIA attaisnojuma dok., pievienotu pavadvēstules ar lūgumu kompensēt konkrētu apjomu izduvumus, kas būtu atrunāts minētajā “Vienošanās”. Vai arī tad man būtu vēl no kompensētās summas jāmaksā iedz. ienākumu nodoklis un vai šai kompens. summai uzņēmumam būtu jāpiemēro koeficients 1,5 ?
Paldies!

Labdien.Ja es velos klatiene iesniegt UR visus nepieciesamos dokumentus SIA dibinasanai,vai es varu to izdarit bez pases.Jo,uz doto bridi taisu vizu,un pases man nav “uz rokam”?

Sveika, Anda, ja nav pase, der arī EID karte vai nokārto visu elektroniski (jābūt elektroniskajam parakstam).

Sveiki.
Jautājums par privātajiem investoriem. Kā parasti notiek, viņi paņem atpakaļ ar procentu savus līdzekļus, vai tomēr ar viņiem jādala uzņēmuma daļa?
Paldies

Sveiks, Nik, kapitāla piesaistē svarīgākais ir darījumu noformēt juridiski pareizi. Noteikumi atkarīgi no abu pušu vienošanās, tās var būt uzņēmuma kapitāldaļas, ko investors vēlāk var pārdot vai procenti no peļņas vai jebkas cits.

Labdien! Gribu atvert savu mikrouznemumu.Pats stradaju cita SIA un par mani maksa 100% nodokli.Mikrouznemums nodarbosies ar zales plausanu.. Daudz firmas prasa lai butu PVN maksatais.1) Kada statusa man labak atvert mikrouznemumu?2) Kadi nodokli ir ja bus PVN maksatais?3) Kadi papildus nodokli jamaksa ja esmu darba deveis mikrouznemums ir PVN maksatais(stradniekiem alga lidz 720euro).?4) Ka man jaizraksta reikinu ja mikrouznemums ir PVN maksatais(reikins 1000euro bez nodokliem)?
Liels paldies!

Sveiks, Sergej, kļūstot par MUN maksātāju Tu vairs nesaņemsi atvieglojumus par apgādājamo, neapliekamo minimumu savā vecajā uzņēmumā. Ja vajag PVN maksātāju, tad dibini mazkapitāla SIA, kas maksā mikro uzņēmuma nodokli + papildus reģistrējies VID kā PVN maksātājs.
PVN varēsi norādīt rēķinos un arī pats varēsi pirkt zāles pļāvēju bez PVN. Attiecībā uz strādniekiem tas nekādas izmaiņas neradīs. Alga līdz 720 eur ir saistoša visiem MUN darbiniekiem, t.sk. tev pašam.
PVN maksātāja rēķina kopsavilkuma paraugs:
Kopā bez PVN – 1000 eur
Pievienotās vērtības nodoklis 21% – 210 eur
Kopā ar PVN – 1210 eur

Rēķinus vari taisīt pats wordā, excel, nopirkt veidlapas vai ierakstīt datorā kādu speciālo programmu, lai vieglāk.

Sveiki. Lasu un priecājos, paldies par info, tiešām noderīgi. Man jautājums. Ja esmu bērna kopšanas atvaļinājumā, vai dibinot SIA man var atņemt pabalstu? Man statūtos jānorāda ka ES esmu SIA īpašnieks, un teiksim sieva valdes locekle, kura ari būtu ka darbinieks? Runa ir par maz kapitāla SIA. Vienu vārdu sakot- es stradaju, bet algu maksāju savai sievai…? Paldies 😉

Sveiks, Gati, ja nodibināsi SIA pabalstu zaudēsi. Risinājums – dibini mazkapitāla SIA uz sievas vārda. Neliec sevi nekur dokumentos un strādā mājās. Kad paies bērna kopšanas atvaļinājuma pabalsts, lai sieva pārraksta uzņēmumu uz tevi, vai labāk pieņem tevi darbā. Iespējams, ka līdz tam brīdim jau gribēsi nodibināt citu SIA un tad Jums katram būs savs uzņēmums.
Trešais variants – sieva ņem pabalstu, Tu vienkārši strādā un maksā nodokļus, bet saprotu, ka izdevīgāk ir ņemt pabalstu uz sevi. Izvēlies, kurš variants pareizais.

Labdien, pirmkārt vēlos izteikt pateicību par tik lieliska foruma izveidi! Otrkārt izlasīju visus komentārus, diemžēl neizdevās atrast to, ko meklēju. Jautājums ir par nodokli, ja vēlos reģistrēt mazkapitāla uzņēmumu ar kapitālu, piemēram, 1000 eiro, vai ir iespējams uzņēmumu reģistrēt, kā UIN maksātāju, 15% no tīrās peļņas, nevis, kā mikro uzņ gadījumā 9% no apgrozījuma? Ja tā, vai man ir nepieciešams aizpildīt citus dokumentus un vai Jūsu piedāvātie reģistrēšanas dokumenti šajā gadījumā būs nederīgi?

Sveiks, Ritvar, paldies par komplimentu. Pieejamie dokumenti der arī tad, ja dibini jebkuru SIA.
Tādā gadījumā 4. veidlapas anketā neliec ķeksi, ka gribi būt mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Nebūs vajadzīgs arī iesniegums, ka vēlies būt MUN maksātājs, bet kā jau citi te rakstīji, tas iesniegums, kas pielikts pie dokumentiem tagad vispār nav vajadzīgs, bet vēl neesmu izņēmis viņu no paraugiem ārā. Lai veicas.

Sveiki !
Visi dokumenti pēc parauga sagatavoti. No rīta eju uz banku atveru kontu, ielieku naodu un varu iet uz UR. Vai arī Pirms iet uz UR, no sākuma vajag apmeklēt VID ?

Sveiks, Stass, ej pa taisno uz Uzņēmumu reģistru. Uz VID būs jāiet pēc tam, lai pieslēgtu EDS.

Labdien! Lasot šo man ari radās jautājums , vēlos atvert autoservisu-ka rikoties ar kapitala iemaksu. Cik lielam tam ir jabut? drikstu piem ieslaitit 5000Euro, atvert sia, domaju sakuma PVN nemaksataju un mikronodokla maksataju! ka tas reali izskatas? un cik to naudu varu teret?

Sveika, Baiba, ja sadarbosies ar uzņēmumiem, tad agri vai vēlu kļūsi arī par PVN maksātāju. Servisam diez vai būs izdevīgi būt par MUN maksātāju, jo apgrozījums veidojas, galvenokārt, uz detaļu izmaksām. Tas varētu derēt, ja klienti paši pērk detaļas, ved tās pie tevis vai arī paši brauc ar savām riepām un tavs uzņēmums tās vienkārši samaina. Minimālais pamatkapitāla apjoms ir 1 eiro. Vari to definēt kā pamatkapitālu, pārējo vari iemaksāt uzņēmuma kontā un lietot pēc vajadzības. Pirms to sākt darīt, atrod grāmatvedi. Sākumā svarīgi, lai parādās skaidrība par to, kā dokumenti jākārto un vispār uz dokumentu kārtošanu nevajag taupīt, vēlāk sanāk daudz dārgāk. Lai veicas.

Sveiki!
Tāds jautājums – man ir mikrouzņēmums kopš 2013. gada. Neesmu PVN maksātājs . Kas nozīme : “Ja apgrozījums 12 mēnešu laikā pārsniedz 50 000 eiro, uzņēmējdarbības veicējam ir pienākums obligāti reģistrēties kā PVN maksātājam”?
No kura laika skaitās tie 12 mēneši? Vai tas ir kalendāra gada?
Ieprikeš paldies.

Sveika, Marina, 12 mēneši skaitās jebkuri 12 mēneši, nevis tikai kalendārais gads. Piemēram – 2014. janvāris – 2015. janvāris, vai 2014. maijs – 2015. maijs. Jā, ja pārsniedz slieksni, jāreģistrējas kā PVN maksātājam. Ja esi tuvu slieksnim vari mēģināt izrakstīt rēķinus nedaudz vēlāk, piemēram, par aprīli maijā. No otras puses, ja apgrozījums ir liels, tad tas nebūs pastāvīgs risinājums. Atliek divi vairanti – kļūt par PVN maksātāju vai paralēli nodibināt otru uzņēmumu uz kāda cita vārda un tad vadīt divus, bet, protams, būs lielāks papīru darbs. Skaties pati, kas labāk vai izdevīgāk.

Sveiki ! Paldies par paraugiem, ļoti noderēja 🙂 ! Vel viens jautājums! Es varu palikt strādāt mikro uzņēmumā un būt valdes loceklis citā mikro uzņēmumā ?? vai varu strādāt tikai vienā mikro uzņēmumā ? :)) Paldies jau iepriekš !

Sveiks, ALB, Tu vari strādāt vienā un būt valdes loceklis citā, jā. Tu nevari būt valdes loceklis divos uzņēmumos, bet tūlīt būs izmaiņas likumdošanā, paseko līdzi, varbūt tur būs jauni ierobežojumi. Tagad šķiet ir Saeimā 2. lasījumā, vēl paliek 3. lasījums un tad prezidentam jāizsludina. Šobrīd nevienam vēl nav skaidrs, kas tur beigās sanāks.

Labdien,
pateicos par noderīgajiem materiāliem un forumu, tas ļoti noder.
sākot plānot sava topošā uzņēmuma darbību, īsti nevaru saprast, kas man būs izdevīgāk. MUN vai nē ? Uzņēmums nodarbosies ar tidzniecību internetā, apģērbu aksesuāri. Būšu viens darbinieks. Kā labāk ?

Sveiks, JāniV, ar interneta veikaliem ir bišķi jāpadomā. Ja sūtīsi preces uz ārzemēm, tev jāreģistrējas kā PVN maksātājam. Kļūstot par PVN maksātāju Tu arī varēsi lētāk iepirkt preces (bez PVN) no ES valstīm.
MUN ir jāmaksā no apgrozījuma, nevis peļņas. Ir ļoti ierobežotas iespējas norakstīt izdevumus. Parastam SIA (t.sk. mazkapitāla) ir jāmaksā 15% no peļņas (ieņēmumi mīnuss izdevumi).
Kopsavilkums – dibini mazkapitāla SIA, reģistrējies par PVN maksātāju un maksā parasto nodokļu likmi.

Paldies par atbildi! Ļoti vērtīga vietne pareizas info gūšanai. Esmu pateicīgs.
Doma bija tāda, ka šis SIA piederētu ģimenes locelim (sievai) un visas nepieciešamās biroja lietas tiktu veiktas man piederošajā īpašumā, kuru reģistrētu kā jurid. adresi, nevisu ofisu (struktūrvienību). Un, veicot nepieciešamās ikdienas lietas patērētos elektro, ūdens u.c iepriekšminētie resursi, par kuriem es maksāju kā fiziska pers., vienīgi SIA man daļu kompensētu uz rakstiskas “Vienošanās” pamata, neslēdzot īres līgumu, ja ik mēnesi pie manis iesniegtajiem rēķiniem, kuri būtu kā SIA attaisnojuma dok., pievienotu pavadvēstules ar lūgumu kompensēt konkrētu apjomu izduvumus, kas būtu atrunāts minētajā “Vienošanās”. Vai arī tad man būtu vēl no kompensētās summas jāmaksā iedz. ienākumu nodoklis un vai šai kompens. summai uzņēmumam būtu jāpiemēro koeficients 1,5 ?
Paldies!

Sveiks, Valentīn, vari noslēgt vienošanos ar sievas uzņēmumu, ka tas maksā x naudas katru mēnesi kā kompensāciju par resursu izmantošanu, neprasot par to īres maksu. Vari arī definēt, ka ziemā papildus jāmaksā daļa no apkures izdevumiem. Nezinu, kā VID uz to skatīsies, par koeficientu un IIN šādā variantā arī nevarēšu neko ieteikt, nav bijusi saskare..

Sveiki, Mans jautājums-
MU nodoklis 9% ja apgrozijums ir 7000eiro
Ja ir 7000,01 – 100000 eiro Tad ir 11% likme
To izlasiju VID mājas lapā
Ja 12mēn. laikā pārsniedz 50000 jāreģistrējas kā PVN maksātājam, tas laikam ir 20% To šeit lasiju Kā īsti ir?
-Paldies-

Sveiks, Namej, kā VID raksta tā arī ir. PVN maksātājs ir papildus statuss. Ja kļūsi par PVN maksātāju Tev rēķinos visur vēl būs jāiekļauj PVN – 21%.

Vai 4.veidlapa ir jāparaksta notariāli, ja ir viens dibinātājs? vai arī to var elektroniski ar drošu elektronisko parakstu? Un dokumentus iesniegt elektroniski ar visiem parakstiem (elektroniskiem) utt.

Sveiks, Jāni Z. Ja Tu iesniedz dokumentus elektroniski, parakstot ar elektronisko parakstu, notārs vispār nebūs vajadzīgs. Katru dokumentu paraksti atsevišķi ar parakstu un sūti uzņēmumu reģistram.

Sveiki,
Man ir tāds jautājums: vai cilvēks, kuram pieder mikrouzņēmums, šo uzņēmumu pārdod vai nodod citam īpašniekam drīkst dibināt jaunu mikrouzņēmumu, kurā viņš būs īpašnieks un valdes loceklis?

Sveika, Gita, prinicpā problēmām nevajadzētu būt, bet pārjautā VID, viņiem ir savs skatījums uz šādiem procesiem.

Sveiks, Ed, nav dokumenti jāiesniedz. Nav jau augstskola, kur katrs kursa darbs jāiesien, lai būtu smukāk.

Labdien! Izlasīju ka dažiem bija veiksmīga pieredze dokumentu iesniegšana UR elektroniski. Mani tās interesē. 1)man ir elektroniskais parakst. Tad es vienkarši aizpildu visus dokumentus un iesniedzu, nevajag nekādus notāra pakalpojumus-tad sanāk elektroniski ir izdevigāk iesniegt dokumentus.
2) Vai ir kādi limiti-cik dienu vār pājiet no brīža kad es piereģistrēšos un kad es reali sakšu darbību? Var paiet 3mēneši vai pusgads…(kreditēšana, preču un inventara iegādei, ka arī jāsagaida kad atbrivosies konkrēta vieta,kur es gribu tirgot)
3) Dibinot,piemēram mazkapitala SIA, ir doma speciali pārskaitīt visu laiku sev 720 EUR algu, ka arī rakstīt iesniegumu lai papildus maksāt no šīs algas nodokļus, jo pēc gada gribu iet bērna kopšanas atvaļinājuma un saņemt visus paredzētus pabalstus piemēram viena gada laikā. Vai man ir tiesības uz šiem pabalstiem? (it kā ir, bet iepriekš izlasiju ka nav…)
P.S. Ļoti noderīga jums šeit iepriekš informācija!!!! Forši,paldies!

Sveika, Katrīna,
1. Jā, vari iesniegt visus dokumentus elektroniski, nebūs vajadzīgs notārs un tas būs lētāk. Katrs dokuments ar elektronisko parakstu ir jāparaksta atsevišķi un tad visi reizē kā pielikumi jānosūta uzņēmumu reģistram.
2. Nav tādi limiti, tikai skaties kā tev sanāks ar algas izmaksām, konsultējies ar grāmetvedi par šo.
3. Jā, trešais variants ir iespējams. Vari maksāt sev uz rokas 300 eiro un pārējo maksāt sev pabalstos. Par to, cik tev liels būs pabalsts šādā variantā konsultējies VSAA.

Sveiks, Matīss, jā vari aizpildīt papīrus arī tad, ja ir divi dibinātāji, bet tad, protams, būs atšķirības reģistrācijas nodalījumā, statūtos un visur, kur ir runa par daļu sadali un īpašumtiesībām. Uzņēmuma reģistra mājaslapā bija paraugi arī vairāku īpašnieku sia dibināšanai, vismaz daļa no tiem noteikti.

Sveiki!
Liels paldies par lielisko lapu un padomiem. Es sāku pamazām pildīt visus dokumentus un plānoju tos iesniegt elektroniski UR. Bet man tagad ir nesaprašana par Nekustamā īpašuma īpašnieka piekrišana komersanta juridiskās adreses reģistrācijai kā lai es to pievienoju visiem pārējiem dokumentiem? Vienkārši noskanēt? Vai kā? Vai arī tam ir jābūt ar eparakstu? Es atvainojos, ja mans jautājums ir muļķīgs, bet es tiešām nevaru atrast šo informāciju. Varbūt kāds zin un var piedalīties ar pieredzi.

Sveika, Baiba, ieskanē dokumentu, saglabā kā pdf un paraksti ar elektronisko parakstu. Ja ir neskaidrības, vienmēr vari piezvanīt uz Uzņēmumu reģistru, viņiem klientu konsultanti ir ļoti atsaucīgi.

Sveiki!

Paldies par atbildi un dokumentu paraugiem, Uzņēmums ir veiksmīgi reģistrēts. Neliela piebilde no personīgās pieredzes par Nekustamā īpašuma īpašnieka piekrišanu, man Uzņēmuma reģistrā ieteica oriģinālu vienkārši iemest pastkastītē kas atrodas pie UR durvīm un visus pārējos dokumentus iesniegt elektroniski, izmantojot eparakstu. Šo ieteikumu arī izmantoju un viss ir kārtībā

Labdien!
Man tāds jautājums.
MUN SIA reģistrēts kā PVN maksātājs.
SIA saņem 1000 par pakalpojumiem no ārzemes.
Vai no tiem SIA jāmaksā tikai MUN nodoklis, vai vel kaut kas?
SIA pērk mobilo telefonu (200 eiro ar PVN).
Vai SIA var atgriezt PVN no telefona pirkšanas cenas?

Sveiks, Andrej, SIA saņemot 1000 eiro par šiem 1000 eiro maksās 9% nodoklis. PVN nomaksu veic saskaņā ar PVN likumu. Ja ir jautājumi par šo, prasi savam grāmatvedim, PVN ir dažādas likmes dažādiem pakalpojumiem un sadarbībai ar dažādām valstīm.

Ja man ir ienākumi no reklāmām internetā vai man ir nepieciešams atvert MUN vai SIA vai kautkā tamlīdzīgi?

Sveiks, Ingus, ja tevi moka sirdsapziņa, tad vari nomaksāt VID iedzīvotāju ienākumu nodokli par gūtajiem ienākumiem. Ja ienākumi ir regulāri un vēlies samazināt izmaksas, vari apsvērt iespēju kļūt par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju. Ja sadarbojies ar ārvalstīm, uzreiz reģistrējies arī kā PVN maksātājs.

“Ja sadarbojies ar ārvalstīm, uzreiz reģistrējies arī kā PVN maksātājs” kāpēc tā?

Reklāma internetā ir pakalpojums, ja Tu pārdotu preces uz ārzemēm būtu savādāk. To paredz PVN likums, vari pameklēt internetā bija advokātu biroja Sorainen skaidrojums par Adwords. Tev bišķi citas reklāmas, bet princips tas pats.

Sveiki!
Jautājms, kādas veidlapas un kādas darbības nepieciešamas, lai mazkapitāla SIA pārreģistrētu par SIA ar pamatkapitālu 2800 eur?

Sveiks, Artur, veidlapas ir visas tās pašas, tikai pamatkapitāls būs 2800 eiro. Plus, kvīti par pamatkapitāla apmaksu vajadzēs pievienot sniedzot dokumentus UR. Ja sniedz dokumentus un pamatkapitāls ir minimāls, pietiek ar to, ka ievelc ķeksīti, ka pamatkapitāls ir apmaksāts. Es gan parasti jebkurā gadījumā pielieku kvīti par pamatkapitāla apmaksu uzreiz.

Vai valsts amatpersona, piemēram, ugunsdzēsējs glābējs var veidot savu mikrouzņēmumu un būt tā valdē?

Sveiks, Jāni, ugunsdzēsējs ir valsts amatpersona, līdz ar to jebkura saimnieciskā darbība, vismaz likumīgi ir iespējama tikai ar sava priekšnieka atļauju. Atkarībā no attiecībām ar iestādes vadītāju un izvēlētās nodarbības jomu piekrišanu saņemsi vai nesaņemsi. Ja dibināsi uzņēmumu, nesaņemot atļauju un tas vēlāk atklāsies, tad būs jāmaksā sods, kura apmēru var pameklēt VID vai KNAB mājas lapā vai viņiem piezvanot.
Glābējiem jau parasti vienmēr ir kāda papildus nodarbošanās, jo reti kurš vēlas strādāt tikai katru trešo dienu pie Latvijas algām.

Atļauju es iegūšu, jo mana darbošanās joma nekā nav saistita ar VUGD sferu. Man jautajums ari par to vai apdrosinasanas ko nodrosina VUGD paliek speka, ja man pieder mikrouznemums. Jo viens cilveks izteica savas domas, ka tad apdrosinasana nedarbosies, kas pagaidam mani ari ir mazliet aizkavejis izveidot savu uznemumu. Pats gan likumos neko tadu neesmu atradis.

Pieļauju, ka tev darba vieta ir veikusi kolektīvo iepirkumu, lai iegādātos Balta, Balva vai Ergo polises. Tas ir ārpakalpojums un nav saistīts ar valsts nodrošinātiem sociālajiem pakalpojumiem. Tas nozīmē, ka tu zaudēsi neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādājamajiem, ja tādi ir. Grāmatvedība pasaki pēc dibināšanas, ka tagad tev ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs, visam jābūt ok. Ja šaubies, pakonsultējies ar savu grāmatvedību vai vid.

Labdien!
Man jautājums par algu. Ja mikrouzņēmumā būs viens cilvēks (es), vai ir obligāti jāmaksā kāda minimālā alga, vai tā būs atkarīga no ieņēmumiem?
Un vai neapliekamo minimumu atņem no algas automātiski vai tas arī ir atkarīgs no mikrouzņēmuma peļņas? T.i., ja MU neko nav attiecīgajā mēnesī nopelnījis, vai neapliekamais minimums tiek norēķināts no algas?

Līva, Jūs varat noslēgt darba līgumu ar stundu likmi, tad ir iespējams maksāt pēc stundu tarifa – mazāk nekā minimālo (ja maz strādā). Kā to izdarīt, prasiet savam grāmatvedim.

Sveiki !
Īsti nekur nevaru atrast informāciju, vai mazkapitāla SIA-mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs, var nodarboties ar kravu pārvadāšanu. Doma dibināt uzņēmumu, kurš nodarbotos ar mēbeļu piegādi un montāžu. Varbūt varat palīdzēt un viest skaidrību.
Jau iepriekš paldies.

Labdien, Mārtiņ, MUN ieviešana neuzliek ierobežojumus nozarēm, vismaz pagaidām.

Paldies par paraugiem!

Vienīgais jāņem vērā, ka UR vairs nepiedāvā notariāli apstiprināt parakstu, tā kā pirms dokumentu iesniegšanas vajag meklēt zvērinātu notāru.

Šodien iesniedzu dokumentus un mazkapitāla SIA ar MUN, gaidīšu atbildi pēc pāris dienām, ceru, ka viss ok 🙂

Labvakar!
Vēlos nodibināt mazkapitāla SIA un atvērt interneta veikalu ar precēm bērniem.
Plānoju iepirkt preci no ES valstīm un šo to arī no mūsu pašu izplatītājiem/vairumtirgotājiem.
Nav skaidrs
– vai man ir jāreģistrējas arī kā PVN maksātājam?
– ja braucu/lidoju precei pati pakaļ uz ārzemēm,vai transporta izdevumus/lidojumus varu norakstīt uz SIA?
– kādi un cik lieli % nodokļi man būs jamaksā?

Iesākumam doma ir sākt tirgot tikai ar 2 kategoriju precēm,līdz ar to nedomāju,ka gada apgrozijums pirmajam/-iem gadiem būs liels.

Esmu iesācēja šajā jomā un, paldies,jau iepriekš!

Labdien, Kika, PVN – Jā, par lidošanu – skat. MK noteikumus par komandējumiem, tur ir limiti, papildus ierobežojumi MUN likumā, īsumā – jā, ja tas ir darba vajadzībām. Nodoklis – 9% no apgrozījuma. Preču tirgotājiem parasti nav izdevīgs MUN, tas vairāk paredzēts pakalpojumu sniedzējiem.

Labdien, dibinot MUN SIA, kas pārdod pakalpojumus uz ārzemēm – ir jābūt faktiskam pamatkapitālam SIa kontā un uzņēmums jāreģistrē kā PVN maksātājs. Pareizi saprotu?

Labdien, Laura, PVN – Jā. Pamatkapitālam ir jābūt jebkurā gadījumā, ir iespējams noformēt līdzekļus arī savādāk, piemēram, īpašnieka aizdevums uzņēmumam vai kā savādāk. Konsultējieties ar grāmatvedi.

Vakar biju UR ar pēc parauga aizpildītajiem dokumentiem viss veiksmīgi – pieņema!
Sakarā ar atvaļinājumu laiku, jāgaida atbilde vismaz nedēļu, bet ne ilgāk kā 30 dienas.

Uz priekšdienām atceraties ka ar 01.07.2015 vairs nevar tikt pie notāra pēc parakstiem BEZ PIERAKSTA..
OBLIGĀTI iepriekš jāsazvana un jāpiesakās (manā gadījumā zvaniju vienu dienu iepriekš, piedāvāja laiku ap pusdienām nākamā dienā..)

Otra lieta, ja dēļ šīs rindas pie notāra izdomājiet iesniegt dokumentus ar e-paraksta palīdzību, tad gadījumā ja Jums vajadzīga piekrišana par juridiskās adreses izmantošanu, atceraties arī šim “piekrišanas” papīram jābūt elektroniski parakstītam no adreses īpašnieka (nevis skanētam)

Esmu pasnodarbinatais ar MUN statusu, nodarbinu cetrus darbiniekus un sniedzot pakalpojumus citiem uznemumiem, velos dibinat mazkapitala sia ar MUN nodoklu likmi kopā ar partneri. Varu but līdzipasnieks vai ari kā darbinieks?
Vai vispār šīs divas lietas var savienot?

Labdien, Romuald, Darbinieks Jūs varat būt arī citā MUN, par līdzīpašnieku neesmu pārliecināts, konsultējieties ar VID, nav iznākusi saskarsme ar tādu variantu kā jūsējais.

Sveiki,

Nosūtu dok-tus pēc Jūsu(un UR) parauga jau trešo reizi. Sākumā bija pašas kļūda 4.veidlapā, bet otro reizi piesejās dibināšanas lēmuma dok-tam un citas pers. jur.ad. piekrišanai. Murgs kkāds.
Tātad, iesniegtajā dibināšanas lēmumā nepieciešams norādīt dibināšanas izdevumu pieļaujamo apmēru un segšanas kārtību, bet īpašnieka izsniegtā piekrišana sabiedrības juridiskās adreses reģistrācijai nav atbilstoši noformēta. Kā to pareizi noformēt (jo ir noformēts pēr UR dotā parauga), īsti arī nav skaidrs.
Lūk tā…

Ļoti noderīga diskusija, paldies!
Izlasīju visus komentārus taču nevaru atrast atbildi uz man interesējošu jautājumu. Ja es strādāju uzņēmumā un man ir atvieglojumi par apgādājamajiem, dibināšu mazkapitāla SIA (būšu tikai īpašnieks), nekļūšu par Mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju, vai zaudēšu atvieglojumus par apgādājamajiem un neapliekamo minimumu?

Labdien!

Man jautājums par to ja pensionārs ir Mikro uzņēmuma dibinātājs vai viņa pensiju tas ietekmē vai arī viņa paliek nemainīga.

Paldies!

Labdien, vēlējos noskaidrot informāciju par EDS.

Esmu dibinājis mazkapitāla SIA “x” ar mikronodokļa statusu, vai man jāreģistrējas atsevišķi arī EDS sistēmā?

Ar cieņu,
Ritvars

Baiba, kad uzspiež uz share, vajadzētu atvērties jaunam logam, kas dod iespēju ielādēt failus.

Linda – Jāmaina statūti un dalībnieku reģistra nodalījums. Piezvani uz UR.

Labdien!
Ļoti nodrīga informācija. Paldies par to! Gribu lūgt jūsu padomu par uzņēmuma veidu. Plānoju nodarboties ar ēku būvprojektu izstrādi. Specifika tāda, ka, lai varētu sniegt savu pakalpojumu, man nepieciešams katram pasūtījumam nolīgt apakšuzņēmējus- inženierus, kas izstrādās atsevišķas projekta daļas. Pats arī izstrādāšu savu daļu. Finansiāli tas sanāk, ka apmēram 40-70% no pasūtījuma summas man jāsamaksā apakšuzņēmējiem. Piemēram, pasūtījums ir par 5000EUR, apakšuņēmējiem aiziet 2500. Tad vēl ir risks, ka kāds no apakšuzņēmējiem savu darbu nepadara un es nevaru izpildīt pasūtījumu. Vai arī pasūtītājs samaksā avansu, bet izdomā nesamaksāt beigu maksājumu un es palieku parādā apakšuzņēmējiem. Pasūtījumu izpildes laiks dažāds, vairāki mēneši. Pasūtījumi var būt neregulāri, ar pātraukumiem pat vairākus mēnešus.
Vai esmu pareizi sapratis, ka nebūtu izdevīgi būt mikrouzņēmuma nodokļa maksātājam, jo no apgrozījuma liela daļa aiziet manos izdevumos? Tad, nemot vērā riskus, domāju, ka pareizāk būtu SIA.
Kāds būtu Jūsu ieteikums? SIA- PVN maksātāja?

Sveicens!

Ja es strādātu citā uzņēmumā, pilnā SIA, ar līgumu 40 stundas nedēļā, un PARALĒLI esmu sava mikrouzņēmuma darbinieks – cik aizdomīgi ir tas, ka paralēli algotam darbam pilnā SIA es sev maksāju tos 720 EUR mēnesī no mikrouzņēmuma?

Dāvis

Dāvi – uzskaiti MUN stundas. Ja strādā pa brīvdienām vai vakariem vari savienot ar otru darbu.

Labdien!

Jautājums – vai es, kā reģistrējies pašnodarbināta persona/Mikro nodokļa maksātājs, varu reģistrēt mazkapitāla SIA uz sava vārda/būt vienīgais dalībnieks tur, un arī pieteikt šo uzņēmumu mikronodokļa maksātāja statusam?

Paldies

Labdien Māri, šķiet, ka divi vienā šādā izpildījumā nedarbojas. Tu vari būt pašnodarbinātais MUN un vienlaikus darbinieks citā MUN. Pakonsultējies VID.

Labdien!
Sniegtā informācija ir ļoti palīdzējusi izprast veicamos procesus.Paldies! Tomēr,lai būtu 100% droša, pārjautāšu:
Būsim 2 dibinātājas, tātad visus paraugus atradīsim UR mājaslapā. Vēlamies tirgot dāvanas – iepirksmim no LV ražotājiem, komplektēsim, tālāk pārdosim uzņēmumiem.
1.Kāda uzņēmējdarbības forma būtu izdevīgāka? No lasītā saprotu,ka tā varētu būt Mazkapitāla SIA, bet īsti nesaprotu vai vajag būt PVN maksātājiem?iepriekš rakstīts,ka uzņēmumiem ir neizdevīgi iegādāties preces no uzņēmuma,ja neesmu PVN maksātājs?
2.Ja nezinām kā mums veiksies, cik liels būs apgrozījums – tad nosakām stundas likmi, bet pieņemsim,ka pirmajā mēnesī ienākumi ir pavisam niecīgi – tad vajadzētu dibinot pamatkapitālu iemaksāt lielāku summu,lai pietiek pirmajai algai?
3.Gadījumā ,ja “neiaziet” cik sarežģīts ir SIA likvidācijas process?
Paldies!

1.Vislabāk tirdzniecībai būtu SIA + PVN maksātājs. MUN ir jāmaksā no apgrozījuma, nevis peļņas.
2. Jā, jāpietiek pirmajai algai, savādāk uzņēmums paliek parādā darbiniekiem. Tas nekad nav labi.
3. SIA likvidācijas process ir gana sarežģīts. Ja gribi strādāt testa režīmā, pamēģini pāris mēnešus kā pašnodarbinātais, to likvidēt ir daudz, daudz vieglāk.

Paldies! Viss saprotami! Nevar pat salīdzināt ar mūsu valsts birokrātisko iestāžu darbinieku daiļrakstīšanas darbiem!

Labdien!

Tāds jautājums – mikrouzņēmums grib nodarboties ar apavu labošanu. Atslēgu izgatavošanu un asināšanu. Vai nepieciešams kases aparāts vai var iztikt ar kvitiem.

Paldies,

Kādēļ vēlme izvairīties no kases aparāta ? Ja daudz klienti, sanāk vairāk rakstīt kvītis nekā strādāt.

Sveicināti.

Ir vēlme dibināt uzņēmumu (jau procesā). Kādu jūs ieteiktu? Doma bija par mazkapitāla Sia ar 1 Eur pamatkapitālu. Būšu vienīgais dibinātājs.
Esmu izplatītājs auto ķīmijai, skaitos oficiālais pārstāvis ārzemju firmai. Preci piegādās no Lietuvas.
Prece tiksk izplatīta (pārdota) tikai Latvijas robežās.
Kādas ir tās galvenās nianses, kas man vajadzīgs, lai nonākt līdz strādājošam uzņēmumam?
Tiks atvērts internetveikals, norēķini tikai priekšapmaksā, kā jau tas notiek internetvreikalos.

Paldies.

Labdien, Gint. Secība:
a. piereģistrē SIA + PVN maksātāju.
b. atrod grāmatvedi, kas sakārtos papīrus, lai nesanāk pēc tam problēmas ar vid.
c. izveido internetveikalu
d. meklē klientus (vislabāk sākt ar d, lai nav pēc tam vilšanās)

Sveiks,

Paldies par izsmeļošo rakstu.

Mana ir tāda situācija – plānoju izīrēt 6 dzīvokļus īstermiņa īrē, pārsvarā ārzemniekiem caur booking.com un personīgiem kontaktiem.

Skatoties uz līdzīgiem uzņēmumiem ir visdažādākie piemēri, tādēļ nespēju izvēlēties balstoties uz to.

Noteikti man būs arī nepieciešams kartes termināls? Vai ir sīkāka informācija par to, vai terminālu jāreģistrē?

Vai ir kādi ieteikumi?

Vai booking com nav iespēja maksāt pa tiešo internetā ? Ja brauc ārzemnieki, tad pieļauju, ka tie gribēs maksāt ar kartēm, bet var jau uztaisīt cash only + paypal, tad viss iet varu kontu vai skaidrā naudā. Par termināla reģistrāciju, skat VID mājaslapu.

Devos tikko pilna cerību uz UR, BET bez iepriekšēja pieraksta pie notāra nekas nenotiek.

Tas ir kaut kāds jaunums, vai biju palaidusi šeit garām? attiecīgi zaudēts laiks, tagad pierakstījos un došos vēlreiz. Būtu zinājusi, izdarītu visu kā nākas ar pirmo reizi.

Labdien, Diāna, UR notāru pieraksts ir spēkā no 2015. vasaras, raksts būtu jāpielabo.

Ļoti veiksmīgi uzdūros šim forumam. Ceramas vēl aktīvs. Šobrīd ir tāda lieta, ka prātā briest ideja par savu mazo biznesiņu. Saistīts ar pārtikas nozari. Šobrīd strādāju, bet paralēli vēlētos kaut ko ķimerēties. Kāds statuss man būtu izdevīgāks pašā sākumā IK vai SIA MUN? It īpaši zinot, ka piereģistrējot Mikrouzņēmumu mana alga pamatdarbā samazināsies sakarā ar neapliekamā minimuma noņemšanu. Jo ir vairāk kā skaidrs, ka pirmajos mēnešos par kaut kādu baigo peļņu ir muļķīgi runāt. Tad kā man labāk rīkoties?

Labdien, Jāni, mēģini sākumā kā pašnodarbinātais, izpēti tirgus situāciju. JA nesanāks, būs vieglāk likvidēt. Atvieglojumus arī nezaudēsi. Vēlāk vari nodibināt mazkapitāla SIA. MUN nav īpaši piemērots tirdzniecībai.

Sveiki.
Vai šie dokumentu paraugi vēl ir derīgi?
Vai ēdināšanas uzņēmumam ir izdevīgi būt kā MUN, jo ir regulāri izdevumi par pārtiku un uzcenojums nav pārāk liels?

Labdien, paraugi ir derīgi, jā, tikai pie notāra tagad jāpierakstās iepriekš. Uzraksti pēc tam kā gāja UR.

Sveiki.
Neesmu pieredzējusi šajās lietās, tāpēc mans jautājums var likties muļķīgs, taču
vēlos uzzināt par to vairāk, atbilstoši manai situācijai.
Vēlos izveidot apğērba interneta veikalu, kur viss būs uz pasūtījuma (pie preces pasūtīšanas, klients veic 100% samaksu). Un, protams, viss darbs notiks caur vēl neizveidoto veikala mājaslapu.
Vēlos uzzināt, kurš no visiem variantiem atbilstu manam gadījumam.
Preces plānoju pasūtīt no ārzemēm un tās pārdot dārgāk, loğiski! Esmu nolēmusi darboties viena.
Noteikti, pirmo laiku ienākumi var būt krietni zem vēlamā.. pieļauju domu, ka pat zem 500 € mēnesī.. diemžēl arī tam ir jābūt gatavai. Kā tad notiek tā nodokļu un % apmaksa?
Vai man ir izdevīgi dibināt mikro uzñēmumu un kļūt par PVN maksātāju?
Paldies!

Labdien, Evija, labāk iztiec bez MUN, tirdzniecībai tas nav izdevīgi. Ja tik mazs apgrozījums vari mēģināt sākumā kā pašnodarbinātais.

Labdien!
Iesakat nepieredzejusam tadas lietas. Kas ir izdevigak mun vai sia. Prece tiek ievesta no arzemem, ar loti mazu iepirkuma cenu, tiek veiktas nepieciesamas darbibas preces atsvaidzinasanai, velak protams tiek pardota ar uzcenojumu, bet kopejais apgrozijums varetu but 5-7 tukstosi eiro gada. Vairak sliecos uz mun, bet veletos uzzinat lietprateja viedokli.
Ieprieks pateicos.

Daini, ja iepirkuma cena ir patiešām maza, tad mazkapitāla sia + MUN varētu būt ok, ja cena nav tik zema, kā liekas, labāk vienkārši mazkapitāla sia. Neaizmirsti pieteikties PVN maksātāja statusam.

Labdien, vēlos noskaidrot vai var atvērt mazkapitāla SIA ja strādā jau mikro uzņēmumā?

Sveiki.
Tātad, neesmu reģistrējis uzņēmumu jo ir neskaidrības ar kuru veidu būs labāk.
Tā būs aksesuāru tirdzniecība , preces cenas būs vienādas.kļūstot par mikrouzņēmumu ir jāuzliek PVN katrai precei ? Piemeram ja preces cena būs 5eiro tad jāpieskaita 21%?
Preču izcelsmes valsts un iegādes cena ir jāuzrāda grāmatvedībā?
Uzņēmuma naudu varu tērēt telpu īrē, komunālo maksājumu veikšanai,un citiem līdzīgiem pakalpojumiem ?
Ja iemaksāju izņēmuma konta 1000eiro ,bet uzņēmums 4 mēnešu laikā nav veicis darbību ,vai no maniem 1000 eir ir jāsamaksā 9% valstij?
Un kam jautāt -vai preces drigst tirgot lv . ja precei nav (CE) marķējums ,tad kā tur ir ? Nedrīkst tirgot vai arī nedrīkst lietot ,bet tirgot drigst?

Preču cenai PVN – jā.
Izcelsmes valsts, cena grāmatvedībā – jā.
Uzņēmuma naudu vari tērēt visiem pieminētajiem pakalpojumiem.
Atkarībā no preču veida, ne jau visām precēm ir CE sertifikāts, kam vajag tam vajag.

labdien, esmu re;gistrēta kā saimnieciskā darbība , decembrī apstiprināja kā MUN uz 01.01. Vai man ir vēl sevi jāpiesaka kā darbinieku un kā to darīt?

Aija, tev jāreģistrē sevi arī eds – izvēlies profesiju vai vienkārši ieraksti valdes loceklis, ja neko citu neplāno darīt.

Sveiki .
Man kā vienmēr galvā putra cenšoties uzināt tik daudz informācijas ,un visa kā pārējā .
Bet nu meiģināšu uzjautāt jums kā man būtu labāk rīkoties …
1. Cik saprotu atvērt firmu ir viegli , aizpildot tos papīrus kas ir “Bezmaksas lejupielādei” , un tos vien jāparaksta pie notāra un var vērt vaļā iesniedzot VID vai UR ?
2. Es vēlētos piemēram atvērt Ātro ēdināšanas iestādi , maziņu protams , kā piemērs būtu Kebabnīca ar Picēriju kopā , kas veic vel piegādi uz mājām un uz vietas ēstuve kurā apgrozās arī klienti .
3. Cik lasiju , un uzināju , gribēju jautāt vai tā ir tiesa ka tagat tiem mazajiem uzņēmumiem tas pamatkapitāls ir 2000 EUR Un lai atvērtu to firmu vien es varu iemaksāt pirmo maksu 1 Latu , un tālāk kā ?
Cik saprotu ka man vajadzēs arī dabūt pie rokas grāmatvedi , vai tad skaitīsies kā mans nodarbinātais “darbinieks kam maksāju” ?
4.Cik zinu darbinieki drīkst būt man ne vairāk kā 5 .. Piem. Pavārs , Kasieris , Kurjers . Grāmatvedis . .. Kas vel ir īsti vajadzīgs lai nesanāktu nekādu problēmu , piemēram lai vispār varētu taisīt ēst takš laikam vajag kautkādas sanitārās atļaujas .
Vai varu deklerēt uz cita cilvēka īpašuma adreses to uzņēmumu , bet īrēt telpas kur citur ?
Tiešām jau gadiem domāju par to ka vēršū firmu vaļā , tikai protams to lietu nezināšanas pēc vel to nēesmu izdarijis . Baidos no tā ka man būs beigu beigās pašam jāmaksā no savas kabatas lai tā firma varētu vispār strādāt , domāju ar to ka ja ienākumi nebūs un man būs jāmaksā algas , produkti un vel visi nodokļī .

Robert, viss kārtībā, sākums visiem grūts.
1. Dokumentos jāveic savas korekcijas. Te komentāros saka, ka UR pie notāra tagad ir jāpiesakās iepriekš pa telefonu. Dokumenti jāiesniedz UR.
2.3. Ja vērsi kebabnīcu vaļā, tad ņem mazkapitāla sia bez MUN statusa. Mazkapitāla sia ir tā pati sia tikai pamatkapitāls ir sākotnēji samazināts. 1 eur pamatkapitālā sākumā ir ok.
Grāmatvedi nevajag kā darbinieku, tas būs par dārgu. Paskaties, ko piedāvā ārpakalpojumu sniedzēji. Aizsūtīsi vai aiznesīsi rēķinus reizi mēnesī vai biežāk un grāmatvedis visu sataisīs. Jāmaksā parasti atkarībā no rēķinu skaita.
4. Par atvēršanu konsultējies ar Pārtikas veterināro dienestu, ēdināšanai tomēr ir specifiskas prasības. Ir vērts iepriekš aiziet uz mazajām kebabnīcām un vienkārši pavērot kā viņiem viss iekārtots.
Juridiskā adrese var būt citas fiziskas personas īpašumā – jā, bet vajag piekrišanu no viņa. Veidlapa ir UR mājas lapā un arī pielikumos tepat. Īrēt telpas vari citur, protams. Daudzām juridiskajām personām, taču pieder n-tie veikali vai filiāles, bet juridiskā adrese viena.
+ Jārēķinās, ka tēriņi sākotnēji būs lielāki nekā plānots, tā tas gandrīz vienmēr ir. No savas kabatas var nākties piemaksāt, bet, ja viss izdosies varēsi nestrādāt citiem, bet priekš sevis. Sākumā jau labāk, ja pats esi vienīgais darbinieks vai piesaisti radus, draugus (ja līdzekļi nav daudz).
++ Ja būtu tavā vietā vispirms testa režīmā – kaut vai atvaļinājumā kļūtu par darbinieku kādā līdzīgā iestādē un izpētītu no iekšpuses kā tur viss darbojas, lai nav tā, ka lielas cerības, bet realitāte galīgi nav iepriecinoša.

Pieredze man ir strādāt tādos uzņēmumos , gan bāros esmu strādājis , gan kafējnīcās iekš virtuves un apkalpošanā . Problēmas man vien sagādā to papīru pareiza sakārtošana …

Daudziem tā ir, ja pašam negribas pūlēties, vajag atrast kādu, kas to lietu māk. No otras puses, vispārējai izpratnei par lietām ir jābūt, lai vēlāk nesanāk nožēlot.

Sveiki!
Vai SIA, kas ir MUN maksātājs, slēdzot sadarbības līgumu ar pašnodarbināto var viņam mēnesī izmaksāt virs 720 euro?
Pašnodarbinātais šajā gadijumā ir parasts pašnodarbinātais, nevis MUN.
Ja ir iespējams maksāt virs 720 euro, tad vai ir kāds maksimālais daudzums?

Sveika, Laura, kas ir sadarbība līgums ar pašnodarbināto ? Tu savā SIA vari noslēgt ar citiem uzņēmumiem, pašnodarbinātajiem kādus līgumus gribi (likumu ietvaros) un maksāt viņam, cik vēlies. Ierobežojums uz 720 eiro attiecas uz MUN maksātāja darbinieku skaitu un atalgojumu, nevis uz ārēja pakalpojuma sniedzējiem.

Sveiki, Jautājums: Adresē- Rīgas iela 1, Rīgā, sia X darbinieks pārdod diegu spolītes, bet sia Y tajās pašās telpās ar spēkā esošu alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecības licenci tirgo alkoholu, vai ir iespējas nodarbināt sia X darbinieku (nemaksājot algu no sia Y)? Paldies.

Sveiks, Ivo. Formāli, nē. Praksē, jā. Vienīgi, kas notiks situācijā, kad uz sia Y atnāks kāda pārbaude un jautās, kas te strādā. Sia X darbinieks, protams, nevarēs pateikt, ka viņš, jo viņam nebūs oficiāls līgums. Beigās kāds vai kādi saņems sodu un sakārtos papīrus.
Teorētiski būtu iespējams, ka sia Y pērk pakalpojumu no sia X par darbinieka izmantošanu (darba aģentūras paraugs), bet būtu jābūt samaksai par pakalpojumu un vispār nav prātīgi. Tad labāk pieņemt darbinieku abos uzņēmumos un maksāt viņam minimālo vai pa stundām.

Labdien!

Milzīgs paldies par konsultatīvo atbalstu, ko jūs piedāvājat mājaslapas ietvaros, ka arī par pacietību atbīldējot uz atkārtotiem jautājumiem. Ceru, ka mans jautājums vēl nebija uzdots un jums nebūs jāatkarto jau pateiktais.

“Par PVN maksātāju ir jārēģistrējas arī tad, ja pakalpojumi tiek sniegti ārzemēs.” Kas skaitās pakalpojuma sniegšana ārvalstīs? Piemēram, ja SIA iznomā sporta invetāru un kāds lietuvietis grib iznomāt laivu – tas, pašsaprotami, ir pakalpojuma sniegšana ārvalstīs. Cits piemērs: web-vietne, kas piedāva tulkojuma pakalpojumus, kurus var pasūtīt un apmaksāt ar karti tieši uz mājaslapas. Kāds ārvalstnieks, piemēram, no Polijas pasūta maģistra darba tulkojumu un apmaksā pasūtījumu ar karti. Vai šis darbības veids tiek uzskatīts par pakalpojumu sniegšanu ārzemēs un attiecīgi uzliek pienākumu reģistrēties par PVN maksātāju?

Jau iepriekš pateicoties par atsaucību,
Darja.

Labdien, Darja, abi varianti ir pakalpojuma sniegšana ārzemēs. Paskaties PVN likumu. Otrajā gadījumā par pakalpojuma sniegšanas vietu tiek uzskatīta pakalpojuma saņemšanas vieta. Tas tā ir noteikts, lai valstis savsarpēji varētu vienoties par to, kam jāsaņem PVN. Polis pērk, polim jāmaksā PVN.
PVN nav bubulis. Labāk piesakies uzreiz, ietaupīsi uz pirkumiem (varēsi atskaitīt pvn).

Labdien.
Esmu saimnieciskās darbības veicējs nepilnu gadu, maksāju 9% nodokli un pieļāvu ļoti nevīžīgu kļūdu – eds atskaitē norādīju mazāku ceturkšņa ienākumu summu (izlaidu vienu pavadzīmi) nekā patiesībā, līdz ar to samaksāju mazāku nodokli nekā vajadzēja. Iegrāmatots viss ir pareizi.
Tad jautājums, vai tas būs liels noziegums, ja nenomaksāto nodokli par 1 darījumu eds sistēmā es ieskaitīšu nākamajā ceturkšņa atskaitē? – Respektīvi darījums bija martā, par ko bija jāmaksā 500EUR nodoklis, es to netīši neuzrādīju 1. ceturkšņa atskaitē, bet uzrādīšu 2. ceturkšņa atskaitē un samaksāšu. Galu galā nodokļi būs godīgi nomaksāti bet nepareizos atskaites periodos.

Esmu ļoti satraukts, vēlos zināt kāds sods mani gaida? Vai izvairīšanās no nodokļu nemaksāšanas? Vai nepatiesu datu uzrādīšana eds?

Ļoti ceru uz Jūsu palīdzību, paldies.

Sveiks, Rondald. Tev tagad ir divas opcijas –
a) pievienot MUN deklarācijas labojumu un iemaksāt valsts kasē attiecīgo summu + kavējuma naudu (ja nemaldos 0,03% dienā, paprasi VID).
b) samaksāt atlikušo summu, veicot apmaksu par nākamo periodu.
Katram variantam savi plusi, mīnusi. Aprunājies ar savu grāmatvedi, kā labāk to var iegrāmatot. Nekāds īpašs sods nav paredzēts, ja vien nav VID pārbaude līdz 1. jūlijam, kad varēsi nomaksāt par iepriekšējo periodu. Svarīgi gan būtu tiešām saprast, kādā veidā to iegrāmatosi.
+
Darījums par 5500 eiro, protams, nav tas pats, kas darījums par 50 eiro, bet nevajag uztraukties. Jebkurā gadījumā viss notiks tā kā tam jānotiek. Izskatās, ka uzņēmējdarbību esi uzsācis gana veiksmīgi un vajag tikai turpināt. Koncentrējies uz panākumiem, attīstību, nevis bailēm.

Dibināšanas izdevumi pieļaujami 300 EUR apmērā un tos sedz Sabiedrības dibinātājs.
vai šeit ir kas jāpamaina?
cik ilgi uzņēmums var pastāvēt ja tas neveic nekādas darbības ?

Labdien, Irma, 300 eur – izmaini uz kādu skaitli vēlies. Uzņēmums var pastāvēt ilgi, taču reizi gadā tev būs jebkurā gadā jāiesniedz atskaite.

Labdien.
Vēlējos uzzināt cik izdevīgi un lietderīgi būtu pārēja no IK uz mazkapitāla SIA (es domāju finansiāli un laika ziņā,skraidīšana ņemšanās un tt).
Cik aktīvai būtu jābūt mazkapitāla SIAi?
Jo šobrīd ir pasūtijumi, bet pastāv iespēja ka būs tukšie mēneši, neienāks nekādi ienākumi un netiks veiktas nekādas darbības saistībā ar SIA.
Vai es kā pilnvarota persona varu atvērt SIA uz cita vārda?

Jau iepriekš Paldies.

Labdien, Jani, ja tu esi IK tu jau tagad vari dabūt MUN statusu.
Mazkapitāla sia ir parasts sia tikai kapitāls ir mazāks, svarīga ir nodokļa maksāšanas forma.
IK ir vieglāk likvidēt, bet ja tev ir darīšana ar juridiskām personām, tad viņiem un arī tev var būt izdevīgāk būt SIA + PVN maksātājs.
SIA aktivitāte nav būtiskākais, jāskatās naudas plūsma gada garumā. Ja plūsma ir maza, paliec pie IK. No otras puses, jauna sia var mudināt paplašināt apvāršņus.
Atvērt SIA vari ar ģenerālpilnvaru.

Labdien!

Vēlos dibināt MUN.

Profils kravas auto rezerves daļu tirdzniecība kuras iepirktas no ārvalstīm(iespējams laika gaitā arī no LV) – šeit ir noteikti obligāti jāreģistrējas kā PVN maksātjam. Un pakalpojuma sniegšana (pasākumu apskaņošana, sadarbības partneri pašvaldības) bet šeit laikam ne. Vai ne?

Pasākumu apskaņošanas pakalpojumi tagad tiek sniegti kā pāsnodarbinātā persona. Tiek maksāti 23 % nodokļu likme.

Kāds risinājums būtu izdevīgāks?

Pateicos jau iepriekš.

Labdien, Arti, dibini parasto SIA, MUN statuss tev nedos priekšrocības.

Sveicinati,

Gribu atvert skaistumkopsanas salonu.
Varied ludzu palidzet saprast kadu uznemuma veidu labak atvert un ko vel vajag zinat.
Un ka ar stradniekiem, kadus ligumus labak slegt.

Paldies.

Ar cienu,
Vadims

Labdien, Vadim, ja strādāsi viens pats, tad kļūsti par pašnodarbināto un piesakies MUN. Ja pieņemsi darbā citus cilvēkus, tad dibini SIA. Dokumenti uzņēmuma dibināšanai pieejami augšā.
Par to, vai tev izdevīgs būs SIA ar MUN statusu, pašam ir jāparēķina.

Par strādniekiem – slēdz tādu līgumu, lai viņi būtu ieinteresēti pie tevis strādāt. Ja maz maksāsi būs liela kadru mainība un var gadīties, ka darbinieki aiziet ar visiem klientiem.

Labdien! Iepriekšējos komentāros lasīju, ka MUN nav īsti piemērots tirdzniecībai, kādēļ tā? Ir doma apvienot aksesuāru tirdzniecību un dekoru nomu, vai tas būtu labs variants? Kā arī jautājums par darbinieku samaksu, kā būtu labāk-stundas likme vai algu izmaksāt attiecīgi no izpeļņas?

Labdien, Ieva, par atalgojuma modeli pašai jāskatās kā izdevīgāk. Parasti pārdevēji strādā cītīgāk, ja maksā no pārdotā. Tajā pašā laikā, ja cietā alga ir simboliska, tad pastāv iespēja, ka neviens negribēs pie tevis strādāt, jo neticēs, ka varēs kaut ko vispār nopelnīt.

Ja tu dekorus gatavosi pati un būs liels uzcenojums, varbūt, ka MUN maksāšana būs ok. Tirdzniecībā peļņas marža nereti ir zema, bet 9% ir jāmaksā par visu ienākošo naudu, nevis tieši peļņu. Piemēram, tev kontā ienāk 1000 eiro, no kuriem peļņa parastā tirdzniecībā būtu piemēram 100 eiro. Parastā nodokļu apmaksas gadījumā tev būtu jāmaksā nodoklis tikai no 100 eiro, bet MUN gadījmā būtu 9% no 1000 eur.

Sveiki!
Paldies par rakstu, ļoti noderīgs!

Sakiet lūdzu, kādas ir SIA ar MUN izmaksas gada griezumā? Pieņemsim, ka grāmatvedība tiek veikta paša spēkiem. Vai ir kaut kādi nodokļi vienkārši par to, ka man ir tāds SIA?

Sveiks, Jāni, tev būs jāmaksā MUN reizi ceturksnī. Ja esi PVN maksātājs, būs jāmaksā arī PVN. Nekādi papildus izdevumi nav. Ja ņemsi ārā dividendes pēc gada pārskata iesniegšanas, tad būs jāmaksā 10% kapitāla pieauguma nodoklis. Ja SIA ir neaktīvs, tad, ja nemaldos jāmaksā 50 eiro gadā valstij.

Sveiki.
Gribu sākt lielu paldies par šo rakstu un visiem komentāriem, ļoti daudz informācijas priekš jaunajiem uzņēmejiem.
Izlasiju visu,bet neko par savu problēmu diemžēl neatradu, cerams mani jautājumi nebūs pašsaprotami un palīdzēs netikai man.
Tātad ir ideja taisīt e-commerce biznesu, kurš strādās uz dropship pamata un tiks apkalpota visa pasaule.
cik noprotu visas preces man būs jāpasūta no biznesa konta(seb/swed), bet pārdodot preci caur savu e-veikalu primārie ienākumi būs uz manu paypal kontu.
Gribu sākumā vel palikt savā primārajā darba vietā.
izlasot sapratu ka man neder MUN jo nodarbojos ar tirdzniecību.
1) kāds būtu labākais tips? IK vai SIA? vai varbūt vel kaut kas cits?
2) sanāk, ka Latvijā man uzrādas tikai izdevumi (seb/swed) jo ienākumi nāk visi uz paypal kontu, vai man būs jauzpilda firmas karte no paypal naudas visu laiku un tad jāmaksā kādi nodokļi?

Atvainojos ja jautājumi un doma ir neskaidra. Galvā ir tik daudz jautājumi ka viss iet putrā.

Sveiks, Jāni, MUN tev der, ja pērc kaut ko no ķīniešiem par simbolisku cenu un tirgo tālāk ar milzīgu uzcenojumu. Pārējos variantos neder. Doma ir skaidra un ārzemēs salīdzinoši populāra.
1. Dibini parastu sia (ar samazinātu pamatkapitālu arī der);
2. Nauda ies caur paypal, kas būs pieslēgts tavai uzņēmuma bankas kartei. (Latvijā nav iespēja uzskaitīt naudu uz paypal kontu bez konta savienošanas ar kredītkarti.) Maksājumus veiksi caur paypal, kas automātiski novilks naudu no tavas kartes. Ienākošā nauda ienāks vispirms paypal un tad Tu pēc vajadzības to ieskaiti savā bankas kontā, kā pats jau rakstīji.

+Ja ir neskaidrība, izmēģini vai kāds tavas preces vispār pērk caur savu privāto paypal kontu. Dažas kompānijas gan sadarbojas tikai ar juridiskām pesonām, bet vari pamēģināt arī caur ebay vai amazon kā privātais.

++Pamatdarbu pagaidām saglabā, ja neizdodas, lai ir atkāpšanās ceļš, bet virziens ir pareizs. Privātā uzņēmējdarbība ir īsākais ceļš uz brīvību.

sveiks. man radās jautājums.kā ir ja es dzivoju ārzemēs bet gribu dibināt mikro latvijā.varu norādīt juridisko adresi latvijā? un lai dibinātu mikro uzņēmumu jāaizpilda anketas un jāiesniedz. bet minēts ka starta kapitāls jāiemaksā iepriekš. es vienkārši eju uz banku un saku ka gribu iemaksāt starta kapitālu vai kā tas precīzāk notiek?
Paldies 🙂

Sveika, Sandra, juridisko adresi obligāti norādi Latvijā. Mēs rekomendējam iemaksāt starta kapitālu pirms mazkapitāla sia dibināšanas, bet daudzi iemaksā vēlāk. Tā kā summas ir simboliskas, tad UR darbinieki tam nepievērš lielu uzmanību. Mūsu pieeja ļauj nodrošināt, ka dokumentos ietverta informācija ir korekta.
Par banku – jā, ej uz banku un saki, ka gribi iemaksāt starta kapitālu. VIņi atvērs pagaidu kontu, tā ir standarta procedūra. Jāsāk tik darīt.

Paldies par smalko izklāstu.
4. Veidlapa, kas šeit augšupielādēta, vairs neder, bet to var nokačāt UR mājaslapā. Bija tāds pārsteigums ierodoties pie notāra, bet viņa bija tik pretimnākoša, izdrukāja veidlapu un ļāva sarakstīt ar roku.
Mazkapitāla sia pagaidu konts NAV vajadzīgs. Galvenais norādīt kad tiks apmaksāts pamatkapitāls.