Mikrouzņēmuma dibināšana

Vēlies pats plānot savu laiku? Gribi pelnīt vairāk un būt pats sev priekšnieks? Uzņēmuma dibināšana palīdzēs Tev iegūt visus šos labumus un vēl vairāk. Viss, kas vajadzīgs, lai nodibinātu mikrouzņēmumu ir nedaudz brīvs laiks, pāris desmiti eiro un iedvesma. Šī nodokļa maksāšanas forma paredz, ka uzņēmējdarbības veicējam ir jāiemaksā Valsts kasē 9% no apgrozījuma (visas kontā ienākošās naudas), maksājumu veicot 4 reizes gadā. Praksē tas ir vienkārši un finansiāli izdevīgi pakalpojumu sniedzējiem, kam nav jāveic lieli pirkumi ražošanas līdzekļu nodrošināšanai.

Kurš var kļūt par mikrouzņēmumu?

Termins “mikrouzņēmums”nav īsti korekts, jo apzīmē nodokļa maksāšanas formu, savuārt pati uzņēmējdarbības veikšanas forma var būt ļoti atšķirīga. Saskaņā ar Mikrouzņēmuma nodokļa likumu par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju (MUN) var kļūt kļūt (a) individuālaias uzņēmums, (b) individuālais komersants, (c) zemnieku saimniecība, (d) zvejnieku saimniecība, (e) fiziska persona, kas reģistrēta VID kā saimnieciskās darbības veicēja vai (f) sabiedrība ar ierobežotu atbildību.

Lai VID apstiprinātu tavu vēlmi kļūt par MUN maksātāju pieteikuma iesniedzējam ir jāatbilst šādiem kritērijiem:

 • apgrozījums gada laikā nedrīkst pārsniegt 100 000 EUR;
 • darbinieku skaits nedrīkst pārsniegt 5;
 • viena darbinieka mēneša ienākums nav lielāks par 720 EUR;
 • dalībnieki fiziskas personas.

Ja apgrozījums 12 mēnešu laikā pārsniedz 50 000 eiro, uzņēmējdarbības veicējam ir pienākums obligāti reģistrēties kā PVN maksātājam (skat. Pievienotās vērtības nodokļa likumu). Par PVN maksātāju ir jārēģistrējas arī tad, ja pakalpojumi tiek sniegti ārzemēs.

Svarīgi – ja darbojoties kā MUN tiek pārkāpts kaut viens no iepriekš minētajiem kritērijiem (alga,apgrozījums, darbinieku skaits), tad par pārsniegumu būs jāmaksā paaugstināta procentu likme (20%) un no nākamā gada 1. janvāra tiks zaudēta iespēja būt par MUN maksātāju.

Mikrouzņēmuma dibināšana – instrukcija

Ja šobrīd jau veicat komercdarbību un vēlaties kļūt par MUN maksātāju, pārlasiet MUN likumu un rakstiet iesniegumu VID (var iesniegt arī elektroniski). Turpinājumā aplūkosim scenāriju, kad tiek dibināts jauns uzņēmums (SIA), kas vienlaicīgi arī vēlas kļūt par MUN maksātāju.

Uzņēmuma dibināšana Latvijā šobrīd ir kļuvusi salīdzinoši ļoti vienkārša. Dibinot mazkapitāla SIA, (pamatkapitāls mazāks par 3000 EUR) nav vajadzīgs apliecinājums no bankas par apmaksāto pamatkapitālu, pietiek ar ķeksīti 4. veidlapā, ka nodoklis ir nomaksāts. To var paveikt gan klātienē (apmeklējot Uzņēmuma reģistru), gan attālināti (parakstot dokumentus ar eparakstu).

Neskatoties uz to, kuru no variantiem Tu izvēlēsies, lai nodibinātu viena īpašnieka mazkapitāla SIA Tev būs jāiesniedz šādi aizpildīti dokumenti:

 • SIA dibināšanas līgums (1 eks.);
 • 4. veidlapa (pieteikums kapitālsabiedrības ierakstīšanai komercreģistrā) (1 eks.);
 • valdes paziņojums par juridisko adresi (1 eks.);
 • mazkpaitāla SIA dibināšanas lēmums (1 eks.);
 • statūti (1 eks.);
 • dalībnieku reģistra nodalījums (1 eks.);
 • īpašnieka piekrišana juridiskās adreses reģistrācijai (ja vien Tu pats neesi īpašnieks) (1 eks.).

Papildus tam jāiesniedz:

 • Kvīts par valsts nodevas samaksu par reģistrāciju (1 eks.);
 • Kvīts par reģistrācijas sludinājumu laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” (1 eks.);

Abas šīs nodevas vari apmaksāt gan no savas internetbankas vai bankas filiālē, gan turpat uz vietas Uzņēmuma reģistrā, taču ir svarīgi, lai tas būtu atspoguļots arī 4. veidlapā 13. punktā (pievienotie dokumenti).

Dibinot viena īpašnieka mazkapitāla SIA, pamatkapitālu bankā vari apmaksāt pirms uzņēmuma reģistrācijas (tiks atvērts pagaidu konts) vai jau pēc uzņēmuma reģistrācijas (šobrīd populārākais variants). Tiesa, lai arī Uzņēmumu reģistrs pieļauj abus variantus vismaz formāli pareizi tas nav, jo (a) dalībnieku reģistra nodalījumā ir jānorāda datums, kurā apmaksāts pamatkapitāls un (b) iesniedzot dokumentus 4. veidlapā ir jāapliecina, ka pamatkapitāls ir apmaksāts.

Praksē uz šīm niansēm mazkapitāla SIA gadījumā tiek pievērtas acis, bet, ja vēlies, lai visi papīri būtu 100% kārtībā, tad pamatkapitālu apmaksā pirms uzņēmuma reģistrācijas (Svarīgi – izvēloties šo variantu, dokumentiem jāpievieno arī bankas izziņa par pamatkapitāla apmaksu un tas ir jāieraksta arī 4. veidlapas 13. punktā). Ja uz banku dosies pirms uzņēmuma reģistrācijas, pārbaudi lursoft.lv vai tevis izvēlētais firmas nosaukums jau nav aizņemts.

Saskaņā ar LR likumdošanas prasībām paraksts uz 4. veidlapas un dalībnieku reģistra nodalījuma ir jāapstiprina notariāli. Tu to varēsi izdarīt uz vietas Uzņēmuma reģistrā (maksas pakalpojums ) vai pie kāda cita notāra. Ja izvēlies visu darīt Uzņēmuma reģistrā, ņem vērā, ka tagad šis pakalpojums ir jāpiesaka UR jau iepriekš.

KUR ATRAST IESNIEDZAMOS DOKUMENTUS?

Visas veidlapas vari atrast:

 • Uzņēmuma reģistra mājas lapā (nepilnīgi aizpildīti, atsevišķās vietās jālabo, ja gribi, lai uzņēmumu sauc SIA, nevis sabiedrība ar ierobežotu atbildību);
 • grāmatvedības firmās (cena no 40 EUR – 100 EUR);
 • tepat (pareizi aizpildīts paraugs 1 īpašnieka mazkapitāla SIA (mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs) reģistrācijai.) Pēdējo reizi iesniegts 2016. gada vasarā.

Mikrouzņēmuma dibināšanas izmaksas

Kopējās izmaksas – valsts nodeva par reģistrāciju, valsts nodeva par reģistrācijas sludinājumu Latvijas vēstnesī, Uzņēmuma reģistra notāru apliecinājums uz 4. veidlapas un dalībnieku reģistra nodalījuma = 49,79 EUR.

Papildus izmaksas – pamatkapitāls un bankas komisijas par konta atvēršanu un uzņēmuma komplektu (ja tāds tiek izvēlēts). Orientējoši 10 – 30 EUR.

Apsveicu – Tu to esi paveicis. Uzņēmums ir nodibināts. Pēc dokumentu iesniegšanas atbildi saņemsi 5 darba dienu laikā. Atsevišķs iesniegums VID nav jāraksta, jo tavs pieteikums MUN statusa iegūšanai jau ir iekļauts 4. veidlapā.

Kur konsultēties par uzņēmuma dibināšanu?

Vēlies dibināt uzņēmumu, bet ir vēl neskaidri jautājumi? Konsultējies ar Valsts ieņēmumu dienestu (par nodokļu maksāšanu) vai Uzņēmumu reģistru (par uzņēmuma dibināšanu). Abām iestādēm ir arī savi konsultatīvie telefoni, bet atsaucīgāki parasti ir tieši Uzņēmuma reģistra speciālisti.

Ņem vērā – nodibināt uzņēmumu ir viegli, bet mazkapitāla SIA grāmatvedības uzskaite ir jāveic tāpat kā jebkuram citam SIA, t.i. dubultā ieraksta sistēmā. Lai nerastos problēmas ar VID, atrodi sev grāmatvedi. To cenas sākas no 30 eiro mēnesī (ārpakalpojums), bet konkrētas izmaksas atkarīgas no tava darbības vēriena. Sasniedzot noteiktu slieksni izdevīgāk ir pieņemt grāmatvedi uz pastāvīgu laiku.

Papildus informācija

Mikrouzņēmuma dibināšana ļaus tev saņemt savā kontā līdz 720 eiro mēnesī, taču Tu nevarēsi saņemt atvieglojumus par apgādājamām personām. No tevis samaksātajiem nodokļiem 65% tiks ieskaitīti valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kontā. Ja strādā viens un apgrozījums ir liels, iespējams, ka tavas sociālās iemaksas būs augstākas nekā pašreizējā darba vietā (vērts pārbaudīt).

Tev vienlaikus var piederēt tikai viens mikrouzņēmums, taču Tu vari strādāt vairākos. Pēdējā gadījumā algas nodokļa grāmatiņai ir jāatrodas vienā no uzņēmumiem, bet pārējie ir jāinformē, ka grāmatiņa atrodas tajā. Tajā pašā laikā Tu nevari strādāt mikrouzņēmumā un nodokļa grāmatiņu iesniegt citā uzņēmumā, lai saņemtu atvieglojumus (tas ir aizliegts).

Attiecībā uz MUN maksātājiem ir paredzēti stingrāki ierobežojumi un ir mazas iespējas norakstīt citus izdevumus uz uzņēmuma rēķina, jo vairumā gadījumu katram no tiem ir jānorāda patiesais labuma guvējs. Tajā pašā laikā Tu varēsi sev vai darbiniekiem apmaksāt izdevumus, kas saistīti ar kvalifikācijas celšanu, komandējuma izdevumus un ierobežotā apmērā arī izmaksas par degvielu (līdz 57 EUR mēnesī). Jebkādi citi bonusi – prēmijas, dāvanas, veselības apdrošināšana, iemaksas privātajos pensiju fondos u.t.t. var būt, taču tos sniedzot Tu nedrīksti pārsniegt jau pieminēto 720 eiro/mēnesī slieksni.

Labā ziņa – MUN SIA īpašnieks var izņemt no uzņēmuma vairāk par 720 eiro mēnesī ar dividenžu palīdzību. To var veikt tikai pēc gada pārskata nodošanas, ar attiecīgu valdes lēmumu. Gadījumos, kad pamatkapitāls nesasniedz 3000 eiro, pirms dividenžu izmaksas ne mazāk kā 20% no peļņas būs jāiemaksā uzņēmuma pamatkapitālā (nepārsniedzot 3000 eiro). Plašāk par dividendžu saņemšanas iespējām vari uzzināt Komerclikuma 161.. 162. pantā, taču pirms to prakstiski veikt ir vēlams konsultēties ar grāmatvedi vai nodokļu konsultantu.

Svarīgi – valdība visu laiku mēģina ieviest dažādas izmaiņas attiecībā uz MUN maksātājiem. Vairāki priekšlikumi jau ir izgāzušies, līdz ar to atliek tikai sekot tam, kas notiks tuvākā nākotnē, bet nevajag īpaši par to satraukties. Drošajiem pieder pasaule. Ja Jums ir ideja, rīkojieties tagad.